Szövetségi tisztviselők szerint az erősítéssel az illegális bevándorlók regisztrálását segítik elő, mert az érkezők között sok a család és sok kísérő nélküli kiskorú. Az elmúlt két évben több százezren kértek menedéket az amerikai-mexikói határon. Többségük közép-amerikai, akik családostul érkeznek, és a mexikói férfiakkal szemben, akik igyekeznek elkerülni a hatóságokat, ők jobbára maguk jelentkeznek a határőrségnél, hogy menedéket kérjenek. (Még elnökjelöltként az amerikai-mexikói határ újabb falszakasszal való megerősítésével, tömeges kitoloncolással fenyegette meg a bevándorlókat Donald Trump.)
2014 óta a Rio Grande völgyében érkezik a legtöbb menedékkérő és határsértő az Egyesült Államokba. 2012 előtt évente mintegy 30 ezren próbáltak itt belépni az országba, 2013-ban már 63 ezren. A csúcs 2014-ben volt, akkor 170 ezer ember érkezett Mexikón át az Egyesült Államokba a határnak ezen a szakaszán. Többségük a kábítószerkartellek közötti erőszak elől menekült.
Az egyik, határ menti város vezetője arra panaszkodott, hogy a település nem tud ennyi embernek megfelelő ellátást biztosítani. Jeh Johnson belbiztonsági miniszter csütörtökön közölte, hogy mintegy 41 ezer ember van idegenrendészeti őrizetben, holott az ilyen fogva tartottak száma általában 31-34 ezer között szokott lenni.
A határaink nem állhatnak nyitva az illegális bevándorlás előtt. Következetesen alkalmazni kell a bevándorlási törvény előírásait, szem előtt tartva érdekeinket, amelyek a közbiztonság és a határvédelem.
Johnson közölte, hogy kitoloncolják azokat, akik súlyos bűncselekményt követnek el, és azokat is, akiket tiltott határátlépésen érnek. Korábban a Public Policy Polling kutatóintézet azt mérte, hogy Donald Trump híveinek 37 százaléka támogatta volna akár Texas állam önállóvá válását is, ha Hillary Clinton lett volna az Egyesült Államok elnöke.