Évente több mint 800 ezer ember vet véget az életének, és még ennél is többen vannak, akik öngyilkosságot kísérelnek meg – derül ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legfrissebb felméréséből. Európában Magyarország a második legrosszabb mutatókkal bír, 2012-ben 25 öngyilkosság jutott százezer emberre, ennél csak Litvániának rosszabbak a mutatói, ott ez a szám 34. Európában a legjobb helyen Görögország található (4,9), de Olaszország (6,4) és Ciprus (5,1) is jól szerepel – írja a Magyar Nemzet.
A lapnak nyilatkozó Lehóczky Pál pszichiáter, a Magyar Pszichiátriai Társaság korábbi elnöke arról beszélt, hogy bár 1989 óta megfeleződött az öngyilkosságok aránya, továbbra sincs semmiféle nemzetstratégia a prevencióra, nincs országois mentálhigiénés, a lelki egészség védelmét szolgáló program. Kiemelte: az öngyilkosságot elkövetőkön belül a depressziósok aránya magas, a mentális zavarokkal küzdők több mint 50 százaléka azonban nem jut el a megfelelő helyre.
Zonda Tamás neurológus, pszichiáter és elismert öngyilkosság-kutató szerint a legnagyobb öngyilkossági arány a 75 év felettieknél jellemző, de a 45-55 év közötti férfiak esetében is kiemelkedő ez a szám – mondta el a lapnak.
Tavaly a KSH adatai alapján 1870 ember oltotta ki életét önkezével, három és félszer annyi férfi, mint nő, a leggyakoribb módszer az akasztás volt.