Minden alkalommal rajongva fogadjuk az újabb és újabb robot kísérleteket, ezúttal azonban egy kicsit aggódunk, hogy mi lesz ennek a vége. A Sidney Egyetem robotikával foglalkozó kutató csoportja egy olyan szerkezetet hozott létre, ami a jövőben megkönnyítheti az ausztrál állattenyésztők és mezőgazdászok dolgát, bár jelen fejlettségi állapotát elnézve a kutyáknak egyelőre nem lehet félnivalójuk.
Ennek ellenére a robot már most is sok feladat elvégzésére alkalmas, ami akkor is imponáló eredmény, ha önállóan nem sok mindenre képes. A videóval alaposan dokumentált tesztmenetekből kiderül, hogy a magas építésű, pókszerű kialakítású jármű gyakorlatilag minden terepviszonyon elboldogul. Ezt elsősorban a külön kormányozható és meghajtott kerekei teszik lehetővé, illetve az, hogy az egész felépítmény masszív, fém és műanyag kombinálásából áll össze.
A Swagbot azért lehet fontos fejlesztés az ausztrál mezőgazdaság és állattenyésztés számára, mert megbízhatóan tudja felderíteni a nehezen megközelíthető terepeket. Az itteni gazdáknak nagy problémát jelent egy-egy csorda megkeresése, terelése, hajtása, vagy bizonyos ültetvények állapotának a megvizsgálása. Ezzel a robottal mindez egyszerűbb, hiszen szinte bárhol elmegy, a rászerelt kamera mindent rögzít, és távirányítással a leghúzósabb terepek is bejárhatók vele.
A robot jelenleg tesztelés alatt áll, ami alapján a készítők rendkívül bizakodók. A következő lépés az lesz, hogy a robot képes legyen beazonosítani a beteg, vagy sérült állatokat. Ehhez olyan érzékelőkkel látják el a szerkezetet, amelyek meg tudják állapítani az állatok testhőmérsékletét, illetve elemezni tudják a mozgásukat, amiből kiderülhet egy sérülés jelenléte. Hasonló – színeket, formákat rögzítő – szenzorokkal az is felderíthető, hogy a legelő kellően jó minőségű-e és elegendő táplálékot ad-e egy marhacsordának.