A katalánok akkori sportigazgatója, Zubizarreta 2014 nyarán vitte a Barcába Suárezt, úgy, hogy még bőven érvényben volt négy hónapos eltiltása, miután az olaszok elleni vb-meccsen megharapta Giorgio Chiellinit.
Az első meccsét így csak 2014. október 25-én játszotta a Barcelonában. Akkor 16 góllal zárt.
Ha nincs ló
Mögötte C. Ronaldo lett a második 35 góllal, Messi 26-ot, Benzema és Neymar 24-et lőtt.
A tavalyi bajnoki szezont Ronaldo 48 góllal zárta, Messi 43-at, Neymar 22-t jegyzett. Messi idén két hónapra kidőlt, amikor szeptember 26-án a Las Palmas ellen megsérült, Neymar formája pedig nagyon visszaesett tavaszra.
Jó a szamár is
Azonban az uruguayi az utolsó öt bajnokin 14-szer talált be, a legkiélezettebb meccseken, amikor egy vereséggel a csapat kiszállt volna a bajnoki hajrából, ahogy az Atlético is tette.
Suárez az első játékos, aki gólkirályi címet nyert a Messi – Ronaldo kettősön kívül 2009 óta, amióta a portugál megérkezett a ligába.
Mit tud Suárez?
El Pistolero Suárez jelenleg a világ legjobb formájában lévő csatára, de kérdés, hogy mire képes, mit tud ő.
Az utolsó öt meccsen 24-0 lett a lőtt és a kapott gólok aránya, de a csapat legnagyobb sztárjainak felsorolásakor az uruguayit előzi Messi, Neymar és Iniesta is. Az ipari mennyiségben termelt gólok mellé még nem érkezett meg a minőség.
A harapdálás helyett egy másik oka van annak, hogy a közvélemény még nem tartja korszakos futballistának Luisito Suárezt.
Például a legutóbbi El Clásicon, a meccs elején vezetést szerezhetett volna a csapatnak, helyette ezt hozta össze:
2-1-re nyert a Real.
Ezt még a szezon elején hagyta ki, az Espanyol ellen:
Suárez januárban lesz 30 éves, C. Ronaldo már 31, Messi pedig még nincs 29.
Cruyff csapata
A pályán Luisito szállította a bajnoki címet a csapatnak, de az alapokat Johan Cruyff rakta le, aki idén márciusban hunyt el, A mai Barcelona azért olyan, amilyen, mert magán viseli a holland legenda kéznyomát.
1991-es érkezése előtte csupán tíz bajnoki címet nyert a csapat, az azóta eltelt 25 évben azonban tizennégyet.
Még egy dologra szüksége volt a Barcának ahhoz, hogy bajnok legyen, ez pedig a vezetőedző, Luis Enrique félelmetes statsztikája. A Levante ellen ült századszor a kispadon, 80-szor nyertek, a csapat pedig 282 lőtt gól mellett csak 72-t kaptak, ilyen statisztikára pedig sem Rijkaard, sem Pep Guardiola, sem Cruyff nem volt képes.
Félelmetes leolvadás
A Barca majdnem elszórakozta a bajnokságot. A BL-ből ki is estek, rég nem látott hullámvölgy rázta meg a szezon vége felé a csapatot. Március 13-án, a 29. Forduló után még tizenkét ponttal vezetett a katalán alakulat a harmadik helyezett Real előtt, amiből a végére csak egyetlen maradt.
A Barca összeomlott, döntetlen a Villareal ellen, vereség a Realtól, a Sociedadtól és a Valenciától is. Messi és Neymar teljesen eltűntek egy időre, hogy aztán az utolsó meccsen a Granada ellen az argentin olyan passzokat adjon, hogy senkinek ne legyen kétsége afelől, még mindig ő a világ legjobbja.
Nincs alternatíva
A hullámvölgy okai között az is szerepelt, hogy az MSN, a Messi – Suárez – Neymar közül amikor az első kettő formán kívül volt, akkor nem volt csere a helyükre. Pótolhatatlan játékosok hosszú távon, de Enriquének olyan játékosa sem volt a padon, akit 20 percre becserélhetett volna a helyükre.
2015 nyarán a Barca elköltött 60 millió eurót Arda Turanra és Aleix Vidalra, de egyik sem hozta azt, amiért leigazolták őket, igaz, a csapatot sújtó szankciók miatt 2016-ig nem játszhattak. Így idén a csapat legnagyobb erősítése Sergi Roberto felfedezése volt, aki a Barcelona egyik legjobbja volt, szakírók szerint Busquets mellett ő volt a siker másik kulcsa a középpályán.
A csapatnak tehát mindenképp erősítenie kell, már most hallani a korábban a Barca B-ben, most a Villarealban futballozó támadó középpályás, Denis Suárez érkezéséről.
Az egyik madridi csapat BL-győzelemmel vigasztalódhat, május 28-án Milánóban csap össze az Atlético és a Real, a Barcára a Copa del Rey fináléja vár május 22-én a Sevilla ellen.
Kiemelt kép: AFP / Burak Akbulut