Gazdaság

Tállai szerint sínre tette a kormány a gazdaság növekedését

A kormány gazdaságélénkítő lépései hatással lesznek a gazdasági növekedésre, hiszen egyebek mellett a munkaadókat terhelő szociális hozzájárulás 5 százalékpontos és a társasági nyereségadó 9 százalékra csökkentése révén 580 milliárd forint marad a vállalkozásoknál, gazdasági társaságoknál – mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) parlamenti és adóügyekért felelős államtitkára szerdán az M1 aktuális csatornán.

Tállai András hozzátette: a munkáltatók ezt az összeget béremelésre és fejlesztésekre fordíthatják. A fizetésemelésekre azért is szükség van, mert ezen a téren javítani kell az ország versenyképességét.

A szociális hozzájárulási adó csökkentésének a hátterében egy 6 évre szóló megállapodás van, amit a kormány a munkaadókkal és a munkavállalókkal kötött meg – emlékeztetett. A megállapodás értelmében 6 év alatt a munkáltatókat terhelő jelenleg 27 százalékos adó mértéke 15,5 százalékkal csökken, ilyen mértékű közteher csökkenésre még nem volt példa Magyarországon – ismertette az államtitkár.

A VOSZ kényszeredett volt

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) főtitkára a novemberi bérmegállapodással kapcsolatban decemberben arra emlékeztette lapunkat, hogy: a szövetség a bérmegállapodást kényszeredetten írta alá, csak azért, mert egymillió embert nem akartak cserben hagyni, és nem akartak kiiratkozni a társadalmi párbeszédből, ezért nem akartak egyedül vétózni.

De mint Dávid Ferenc megjegyezte: közgazdaságilag nem tartják indokoltnak, és pláne nem versenyképesség-javítónak a lépést.

Táblázatunkban látható, hogy mennyivel növeli meg havi és éves szinten a vállalkozások költségeit a minimálbér-, és bérminimum-emelés, az adócsökkentés ellenére is.

A kifeszített helyzetnek megvannak a negatív hatásai, mint arról munkáltatói és a munkaadói érdekképviselet vezetője is beszámolt a 24.hu-nak.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik