rare view of jew on the wailing western wall background, jerusalem, israel
Élet-Stílus

Eltiltották a nőket a tanulástól a szatmári hászidok

24.hu
24.hu

2016. 08. 24. 08:03

Az ultra-ortodox zsidó rabbik szerint csak „veszélyes tudást” szereznének a nők a felsőoktatásban.

A döntést New York-ban hozták meg az ultra-ortodox hászid rabbik – jelentette az Independent című brit lap, aminek munkatársai megszerezték a tiltásról szóló dokumentumot. A lap cikke szerint a nők tanulásáról szóló döntés az egész világon érvényes a hászidokra.

A rabbik azzal indokolták a tiltás, hogy a nők számára „veszélyes”, ha a felsőoktatásban tanulnak. „Nagyon szigorúak leszünk ezzel kapcsolatban” – olvasható az Independent által megszerzett iratban, amiben kijelentik: „Az iskolánkba járó lányoknak nincsen engedélyezve a tanulás és a diplomaszerzés. Ez veszélyes. Azok a lányok, akik nem engedelmeskednek, el lesznek távolítva az iskolánkból”. És hozzátették: nem vesznek fel az iskolájukba olyan nőt, aki felsőoktatásban tanult.

Az esettel kapcsolatban a brit lap emlékeztetett arra, hogy tavaly néhány Londonban élő ultra-ortodox zsidó megtiltotta a nőknek, hogy autót vezessenek, mert az a nők számára „illetlenség”.

A szatmári haszidizmus a legjelentősebb ortodox zsidó felekezetnek számít, és főleg az Egyesült Államokban, Nyugat-Európában és Izraelben élnek követői. Az irányzat a 20. század elején alakult ki az erdélyi Szatmárnémetiben, alapítója Teitelbaum Joel szatmárnémeti főrabbi volt, és máig a Teitelbaum-rabbidinasztia tagjai irányítják.

vissza a címlapra

Kommentek

Legfrissebb videó mutasd mind

Brüsszel, 2013. március 14.
Martin Schulz, az Európai Parlament német elnöke (b) és Angela Merkel német kancellár beszélget az Európai Unió kétnapos csúcstalálkozójának első napján Brüsszelben 2013. március 14-én. (MTI/EPA/Olivier Hoslet)
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
24-logo

Engedélyezi, hogy a 24.hu értesítéseket
küldjön Önnek a kiemelt hírekről?
Az értesítések bármikor kikapcsolhatók
a böngésző beállításaiban.