Phepls nyerte az „álomdöntőt” a római vb-n

Michael Phepls nyerte a római világbajnokság szombati versenynapjának csúcseseményét, a férfi 100 méter pillangó döntőjét. Az amerikai sztár szenzációs hajrájának köszönhetően győzte le a szerbek kiválóságát, Milorad Csavicsot.

A szombati esti programban – amelyben nem volt magyar érdekelt – a harmadik döntőben jegyezhettük fel az első világcsúcsot, miután az ausztrál Marieke Guehrer (50 női pillangó) és a brazil Cielo Filho (50 férfi gyors) a „normális” idővel nyert, utóbbi a világbajnoki rekordot azért megjavatította.

A zimbabwei Kirsty Coventry 200 háton az aranyérme mellett már új világcsúcsot (2:04.81) is elkönyvelhetett, míg második helyen záró orosz Anasztaszja Zujeva (2:04.94) túlszárnyalta Egerszegi Krisztina 18 éve élő, 2:06.62-es Európa-csúcsát.

Phelps szenzációsan hajrázott (MTI/EPA)

A nap fénypontja a férfi 100 méter pillangóúszás finájéja volt, amelyben az amerikai Michael Phelps hatalmas hajrával legyőzte a féltávnál egy testhosszal vezető Milorad Csavicsot, ráadásul 49:82-vel megdöntötte a szerb pénteken elért világrekordját.

A 14-szeres olimpiai bajnok amerikai klasszis – akárcsak tavaly nyáron Pekingben – ezúttal is az utolsó méteren előzte meg a szerb úszót, aki szintén 50 másodperc alatt teljesítette a távot.

A kínaiak világrekorddal (3:52.19) nyerték a 4×100-as női vegyesváltót, és a brit Liam Tancock (24.08) is megdöntötte az 50 férfi hátúszás korábbi rekordját a szám elődöntőjében.

A női 800 gyorsúszás döntőjében „érintetlen” maradt a korábbi világcsúcs, izgalomban azért nem volt hiány – nagyszerű versenyben a dán Lotte Friis szerezte meg az aranyérmet.

—-Vasárnapi program—-

Római vizes világbajnokság utolsó versenynapján akár több darabbal is gyarapodhat a magyar úszók eleddig egy arany, egy ezüst és két bronz alkotta éremkollekciója: a 400 méteres vegyesúszás következik ugyanis vasárnap, amelyben dobogóra esélyesek indulnak mind a férfiaknál, mind a nőknél.

Elsősorban a szám 2005-ös világbajnoka, Cseh László szaporíthatja tovább a magyar sikereket, még ha nehéz dolga ígérkezik is az erős konkurencia miatt. Rajta kívül Kis Gergő próbálkozik még ugyanitt, aki szintén az élbolyban végezhet.

Jakabos Zsuzsannának a fináléba jutás lehet a célja, Hosszú Katinka viszont – aki 200 pillangón és 200 vegyesen, egyformán harmadikként végzett – harmadik érmét is begyűjtheti.