Élet-Stílus

Kihalás szélén a folyami delfinek

Az ENSZ szerint további védelem kellene a delfineknek és a kisebb bálnáknak. Az új globális felmérés, melyet a kenyai környezetvédelmi konferencián mutattak be, felfedi hogy a fajok több mint 70 százalékát veszélyeztetik a halászhálók.

A főbb veszélyforrások a nemzetközi túlhalászat, a szennyezés, az élőhelyek megszűnése és a katonai hanglokátorok – írja a stop.hu. Az ENSZ Környezetvédelmi Programja (UNEP) ezért nyolc faj nemzetközi védelmének megerősítését szeretné elérni. Ide tartozik a Gangesz folyami delfinje, az atlanti pettyes delfin, az északi simahátú delfin és még öt másik faj. A jelenleg fennálló védelmet további hét fajra kellene még kiterjeszteni.

Sajnos a jelenlegi védelem nem menti meg az állatokat a számos, rájuk leselkedő veszélytől. Az UNEP-riport megkísérli kiszámolni, hogy a különböző tényezők milyen fontossággal bírnak a delfinek és bálnák életében. Kiderült, hogy a veszélyek 26,5 százalékát a véletlen kifogások, 24,9 százalékát a szándékos vadászat és 21,2 százalékát a szennyezés teszi ki – írja a híradó.hu.

Két évvel ezelőtt egy tudományos kutatás során kiderült, hogy naponta mintegy 800 cetféle hal meg a halászhálók miatt. Az élőhelyek eltünedezése, a halállomány csökkenése és a zaj nagyon sokat ártanak az emlősöknek. Mark Simmonds kutató szerint nagyon sokan alábecsülik a kérdés fontosságát, amelyek azt jelzik, hogy egyes fajokat közvetlen veszély fenyeget.

Néhány fajról ráadásul nem is rendelkezünk mélyreható ismeretekkel, főleg azokról, melyek a nagyobb mélységekben élnek. Másfelől azonban a kutatók eleget tudnak ahhoz, hogy biztosan kijelenthessék, a folyami delfinek lesznek a következők a sorban, akik kihalnak.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik