Egy a közelmúltban megjelent tanulmány alapján a vikingek fejlett technológiájáról árulkodhatnak azok a titokzatos középkori kőkorongok, amelyeket Ukrajnában tártak fel – írja a The Independent. A kutatók úgy vélik, hogy a nyolc egyedi, könnyen megmunkálható ásványból készült, a 12–13. századra datálható tárgy napiránytű lehetett.
Az ilyen eszközök a nap segítségével teszik lehetővé a tájékozódást, a középkorban a technológia meglehetősen fejlettnek számított.
Az ukrajnai leletek hasonlóságokat mutatnak bizonyos Grönlandon és Lengyelországban talált viking tárgyakkal.
A szakértők eleinte azt hitték, hogy a korongokat naptárként, esetleg kézműves eszközként használták a helyiek, egyes jellemzőik, például a rajtuk látható gyűrűk és vonalak ugyanakkor kérdéseket vetettek fel az értelmezésükkel kapcsolatban. Olena Veremejcsik és Olga Antowska-Gorączniak, a tanulmány szerzői megerősítették, hogy a leletek a 12. és 13. század során készültek, és hasonlítanak három máshol felfedezett viking napiránytűre.
A vikingek a 8–9. században érték el a Balti-tenger mögötti területeket, a mai Ukrajnát, Oroszországot és Fehéroroszországot. A térségben településeket hoztak létre, illetve interakcióba léptek a helyiekkel, aminek részeként technológiáikat is megismertették.
A csapat szerint a korongok nyersanyaga helyi gyártásra utal, a forma és a funkció viszont skandináv eredetet jelez. A szakértők további vizsgálatokat sürgetnek eredményeik megerősítése érdekében.