Neandervölgyi nő arcát rekonstruálták

A nő 75 ezer évvel ezelőtt, a 40-es évei közepén halt meg.

Rekonstruálták egy nagyjából 75 ezer éve élt neandervölgyi nő arcát – írja az IFLScience. A csontváz a legteljesebb és legjobb állapotú ilyen típusú lelet, amelyet az ezredforduló óta találtak, a maradványok az iraki Kurdisztán területén fekvő Sanidar-barlangból kerültek elő. A csontváz a Netflix új, Secrets of the Neanderthals (A neandervölgyiek titkai) című dokumentumfilmjében is szerepel.

A barlangot az 1950-es években fedezték fel, a helyszínen legalább tíz neandervölgyi maradványait találták meg eddig. A lelőhelyen azonosított temetkezési szokások különösen érdekesek, a leletek nagyban megváltoztatták az ősi, kihalt rokonunkról kialakított képet. Kiderült például, hogy a neandervölgyiek virágokkal tiszteleghettek halottaik előtt, és több egymást követő generációt is itt helyeztek nyugalomra.

„Láthatjuk, hogy a neandervölgyiek visszatértek egy bizonyos helyre, hogy eltemessék halottaikat” – mondta Dr. Emma Pomeroy, a Cambridge-i Egyetem munkatársa, hozzátéve, hogy akár több évtizedes vagy évezredes különbség is lehetett egy-egy temetkezés között. Adódik a kérdés, hogy szándékos jelenségről van-e szó, és ha igen, mi vonzotta vissza az embereket a helyszínre.

A nemrég felfedezett nő a Shanidar Z jelölést kapta, és a becslések alapján a 40-es évei közepén halt meg.

Koponyáját szétlapulva, egy szikla alatt találták meg, aprólékos munkával azonban összerakták, és így elkészíthették az arcrekonstrukciót.

Mivel a csontok rendkívül sérülékenyek voltak, a csapatnak óvatosan kellett dolgoznia.

Bár a modern emberek és a neandervölgyiek koponyaszerkezete jelentősen eltért, a létrehozott modellen ezek a különbségek nem olyan szembetűnőek. Így könnyebb belátni, hogy miként történhettek több tízezer évvel ezelőtt a két faj közötti keveredések.

Kapcsolódó
Brazíliában elevenedett meg egy 900 éves magyar nő arca
Az arcrekonstrukciók egyik legismertebb mesterét, Cícero Moraest kérdeztük.