Tudomány

Már 50 ezer éve éltek emberek a világ tetején

Costfoto/NurPhoto via Getty Images
Costfoto/NurPhoto via Getty Images

A korábban véltnél mintegy tízezer évvel régebben, már 50 ezer évvel ezelőtt is lakott terület lehetett a sokak által a világ tetejeként emlegetett, mintegy 2,3 millió négyzetkilométeren elterülő Tibeti-fennsík – állapították meg a régészek egy őskori barlangi ásatáson talált leletek elemzése után.

Az MTI szerint a Kínai Tudományos Akadémiához tartozó intézetek régészei a Ngari prefektúrabeli Melong Tagphug barlangban, a kínai Hszincsiang-Ujgur Autonóm Területen hat éven át végeztek ásatásokat. Ez idő alatt több mint tízezer kulturális relikviát, köveket, csontokat, edényeket, bronztárgyakat és növénymaradványokat találtak a paleolitikumtól a korai fémkorszakig terjedő időszakból a barlang mintegy ezer négyzetméternyi területén, 4700 méteres tengerszint feletti magasságban.

Csang Hsziao-ling, a Gerinces Paleontológiai és Paleoantropológiai Intézet (IVPP) tudósa elmondta, hogy a legrégebbi kulturális emlékek több mint 53 ezer évesek, de akár 80 ezer évesek is lehetnek.

A barlang belsejében függőleges csíkokat és vörössel festett emberi alakokat ábrázoló sziklafestmények találhatók. A tanulmány szerint a barlang a kedvezőtlen éghajlati körülmények vagy barlangomlások miatt néptelenedett el, mielőtt a későbbiekben ismét lakottá vált.

A helyszínen több korszakból származó kulturális maradványokat fedeztek fel, amelyek igazolják, hogy őseink nagy magasságokban is éltek, és adalékokkal szolgálnak a korabeli emberek vándorlási szokásairól és társadalmi szervezeti formáikról.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik