Egy új tanulmányban a szerzők egy 330 millió éves, krokodilszerű lény koponyáját rekonstruálják – írja a Live Science. A Crassigyrinus scoticus nevű fajt nagyjából egy évtizede fedezték fel, az összetört koponya miatt viszont eddig viszonylag keveset tudtak róla a kutatók. A csapat most CT és 3D-s képalkotó segítségével illesztette össze a darabkákat.
Az állat a korábbi elemzések alapján egy vízi négylábú volt, a faj a mai Skócia és Észak-Amerika mocsaraiban élt. A friss eredmények azt mutatják, hogy a Crassigyrinus scoticus fogai hatalmasak, állkapcsa erőteljes volt, lapos teste és rövid végtagjai, illetve koponyaformája miatt pedig egy krokodilra vagy aligátorra emlékeztetett.
„Valószínűleg a mai krokodilokhoz hasonlóan viselkedett, a víz felszíne alatt ólálkodott, és erőteljes harapását használta a zsákmány megragadására” – mondta a szakember.
A ragadozót méretes szeme, valamint a vízben lévő rezgések észlelésére képes rendszere segíthette a préda megtalálásában. Orra elején egy rés is volt, itt talán az elektromos mezők detektálását segítő szerv kapott helyet.