Tudomány

Kölyökkutya zsírjával próbálták gyógyítani a köszvényt

A Cambridge-i Egyetemi Könyvtár új projektjében középkori gyógyászati recepteket és szövegeket gyűjtenek, illetve digitalizálnak – írja az IFLScience. Az érintett könyvek egyediek és pótolhatatlanok, segítségükkel jobban megismerhetőek a több száz évvel ezelőtti mindennapok.

„Ezek a kéziratok remek betekintést nyújtanak a középkori orvosi kultúrába, a bennük található receptek pedig közel visznek bennünket a páciens és a kezelőorvos közötti, sok évszázaddal ezelőtti interakcióhoz” – mondta James Freeman, a könyvtár munkatársa. Mint hozzátette, a receptek a középkori élet fájdalmára és bizonytalanságára emlékeztetnek, a periódusban a ma használt antibiotikumok, antiszeptikumok és fájdalomcsillapítók még nem voltak ismertek.

Az egyik felkutatott terápiát a köszvény kezelésére dolgozták ki, a betegséget ma ibuprofénnel és étrendbeli változtatásokkal kezelik.

A recept alapján a középkorban porított, sült, sózott bagolyhús és vaddisznózsír keverékével, az érintett terület bedörzsölésével próbálták gyógyítani a közvényt.

Alternatívaként olyan kenőcsöt alkalmazhattak, melyet egy megsütött, csigával kitömött kölyökkutya zsírjából hoztak létre.

Andrea Pasquini / EyeEm / Getty Images

A középkori „szakértőknek” rengeteg alapanyagot kellett használniuk. Az anyagok esetenként nagyon furcsák és specifikusak, máskor viszont mai szemmel is teljesen hétköznapiak voltak – utóbbira példa a rozmaring, a bors vagy a tej.

Freeman szerint a szövegek különlegessége, hogy mindegyik recept mögött egy-egy emberi történet húzódik meg. A kutató úgy érzi, a legmegindítóbbak azok a gyógymódok, amelyek a korabeliek reményeiről vagy csalódásairól mesélnek. Van olyan recept, amely a gyermeknemzést hivatott segíteni, de olyan is akadt, aki születendő gyermeke nemét szerette volna megismerni.

A cél az, hogy a mintegy 180 kéziratot digitalizálják, és ingyen elérhetővé tegyék a könyvtár oldalán. A felület a kulcsszavas keresést is lehetővé teszi majd, a laikusok számára pedig a fordítás és a kontextus is elérhető lesz.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik