Tudomány zöldövezet

Meghalt Richard Leakey, az elefántok védelmezője

77 évesen elhunyt Richard Leakey világhírű kenyai paleoantropológus és természetvédő, aki komoly küzdelmet folytatott az elefántok megóvásáért – írja az MTI. A szakember számos emberi fosszília, köztük egy csaknem teljes Homo erectus-csontváz, a turkanai fiú felfedezője volt.

A kutató halálát Uhuru Kenyatta kenyai elnök jelentette be vasárnap este, méltatva az elhunyt kimagasló érdemeit. Leakey magas tisztségeket töltött be a kormányzatban, egyebek közt a Kenyai Nemzeti Múzeumok és a Kenyai Vadvédelmi Szolgálat (KWS) igazgatójaként a nemzeti parkok vezetője volt.

Yasuyoshi CHIBA / AFP

Richard Leakey a világhírű antropológus-házaspár, Louis és Mary Leakey három fia közül a középsőként született 1944-ben, Nairobiban. Ő maga nem részesült hivatalos antropológusi képzésben, de az 1970-es években több expedíciót is vezetett, és ezek eredményei megerősítették, hogy az emberi evolúció Afrikában kezdődött.

Leghíresebb felfedezését 1984-ben érte el a kenyai Turkana-tó partján, ahol megtalálta egy csaknem 1,6 millió éves Homo erectus, a turkanai fiú szinte teljes csontvázát.

Leakey-t 1989-ben felkérték a Kenyai Vadvédelmi Szolgálat (KWS) vezetőjének, ebbéli tisztségében komoly kampányt folytatott a vadorzás és az elefántcsont-csempészet ellen.

A tudós-természetvédő 1993-ban elveszítette mindkét lábát, amikor Cessna kisrepülőjével lezuhant a Nagy-hasadékvölgyben. Balesete után lépett be a politika világába, és lett többek közt a kenyai köztisztviselők vezetője.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik