Tudomány

Új halmazállapotot hoztak létre a kutatók

Egy, a közelmúltban megjelent tanulmányban elsőként írják le részretesen a víz egyik újabb halmazállapotát – számol be a Space.com. A kísérletben egy vízcseppet préseltek két gyémánt közé, majd a világ egyik legerősebb lézerét irányították rá. A létrejövő anyagot szuperionos jégnek nevezik, a halmazállapot olyan extrém nyomáson és hőmérsékleten alakul ki, mint amilyen a Föld belsejében is uralkodik.

Bár a víz ezen formáját korábban is létrehozták már, ez volt az első alkalom, amikor elég ideig maradt stabil a vizsgálathoz.

Vitali Prakapenka, a Chicagói Egyetem geofizikusa szerint eredményük meglepő, a szakértők korábban arra számítottak, hogy a speciális jég magasabb hőmérsékleten jelenik meg, mint amilyenen először megfigyelték.

Noha sokan úgy hiszik, hogy a víz szilárd, gáz és folyékony formában fordul csak elő, a tudomány már 20 halmazállapotát írta le. A megjelenést a molekulák elrendeződése szabályozza meg, amit pedig a hőmérséklet és nyomás befolyásol.

CasarsaGuru / Getty Images Illusztráció.

A szuperionos jég a 18. ismert forma, melynek első bizonyítékát 2018-ban találták meg, de csak most állították elő hosszabb időre. Ebben az állapotban az oxigénatomok úgy helyezkednek el, mint a szilárd formában, a hidrogénatomok viszont elektronjaiktól megszabadulva ionná alakulnak, melyek aztán szabadon áramlanak.

A szakértők célja az, hogy tovább vizsgálják ezt a különleges halmazállapotot. A szuperionos jég akár egyes égitestek, például a Neptunusz magjában is előfordulhat, elemzése így az űrkutatás számára is izgalmas lehet.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik