Egy friss tanulmány alapján egymást tanítják a kukákban való búvárkodásra a sárgabóbitás kakaduk Ausztráliában – írja az MTI. Richard Major ornitológus Sydney-ben figyelte meg, ahogy a madarak nyitogatják a szemeteseket. A szakértő kollégáival egy 2018-as vizsgálat során, a lakosságot kikérdezve arra jutott, hogy az állatok Sydney három külvárosi részén is alkalmazzák a szokatlan technikát.
Major szerint a viselkedés igen gyorsan terjed. A kutatók úgy gondolják, hogy a madarak a tapasztaltabb egyedektől tanulják el a trükköt.
2019 nyarán a csapat a városi szemétgyűjtés napjain vizsgálta a kakadukat. A megfigyelések alapján nem mindegyik madár tudta kinyitni a kukák fedelét, de a szakértőnek mintegy 160 alkalommal így is sikerült megörökítenie a viselkedést.
A felvételek elemzése után arra jutottak, hogy többnyire a nőstényeknél nagyobb hímek jártak sikerrel, a sikeres példányok pedig jellemzően dominánsak voltak. „Ez arra utal, hogy minél több a társas kapcsolatod, annál több lehetőséged van a megfigyelésre és az új viselkedési módok eltanulására, majd terjesztésére is” – mondta Barbara Klump, a Max Planck Intézet munkatársa.
A kakaduk különösen társas madarak, amelyek mindig kisebb csoportokban táplálkoznak, nagyobb csoportokban éjszakáznak és nagyon ritkán láthatóak Sydney-ben magányosan. Miközben sok élőlény egyedszáma csökkent az ausztrál városok terjedése miatt, a merész madarak száma általában gyarapodik.
A kakadukat is magába foglaló papagájalakúak a legintelligensebb madarak közé tartoznak. Bár agyuk csupán diónyi méretű, előagyuk neuronokkal sűrűn átszőtt, így számos kognitív képességük az emberszabásúakéhoz hasonlatos.