Tudomány

Ismét kitört az Anak Krakatau

Az indonéz földtani intézet péntek este rögzítette, hogy láva tör fel a vulkánból, és mivel a tűzhányó szombat reggelig folyamatosan aktív volt, ezért továbbra is riasztás van érvényben. Az Anak Krakatau 2018-ban az évszázad eddigi legpusztítóbb kitörését produkálta, mivel a kitörést követően 5 méter magas szökőárhullámok értek partot Szumátra és Jáva szigetén, amelyek több mint 430 embert megölték és 14 ezret megsebesítettek.

Az Anak Krakatau jelentése Kratakau gyermeke, a sziget a vulkanológia egyik közkedvelt kutatási témája, mert maga a sziget még 100 éves sincs, 1927-ben emelkedett ki a Jáva és Szumátra között húzódó Szunda-szorosból. Az új sziget az 1883-ban elpusztult Krakatau víz alatti kürtőjéből emelkedett ki: a Kratakau vulkán 1883 nyarán a Hirosimára ledobott atombomba erejének több ezerszeresével robbant fel, elpusztítva a sziget mintegy kétharmadát.

Vulkán vagy földrengés öl: vakszerencse kérdése
Szökőárt „dogma szerint” földrengés indít, nem vulkánkitörés. Indonéziában pont fordítva történt, az Anak Krakatau több mint 400 áldozatot szedett, míg két jókora földrengés hatástalan maradt. Miért?

A robbanás 16 kilométeres körzetben szó szerint fülsiketítő volt, a több mint 3000 kilométerre lévő Perthben és a csaknem 5000 kilométerrel távolabb fekvő Mauritiuson is tisztán hallható volt. A kitörés által keltett lökéshullám három és félszer kerülte meg a Földet. A katasztrófában több tízezer ember vesztette életét.

Kiemelt képünk illusztráció, az Anak krakatau 2018-as kitörése. Fotó: Azwar Ipank / AFP

Ajánlott videó

Olvasói sztorik