Tudomány

Fucsa, emberméretű buborékkal találkoztak a búvárok

A REV Ocean norvég kutatóhajóról merült a mélybe Ronald Raasch, aki rábukkant arra az emberméretű buborékra, amiről felvételt is készített kollégáival. Az átlátszó buborékon belül egy sötét masszát lehet látni, meg mellette több százezer bébi tintahalat, amelyek várják, hogy elérjék fejlődésük azon szakaszát, hogy elhagyhassák az anyabuborékot.

Bár erről a jelenségről egyelőre megoszlanak a vélemények, az biztos, hogy a norvég búvárok által csak blekksprutgeleballnak, vagyis tintahal géllabdának becézett buborékhoz hasonlót már évtizedek óta figyelnek meg kutatók Norvégia, Spanyolország, Franciaország és Olaszország partjainál is. Bár nagyon nehéz vizsgálni őket, hiszen borzasztó sebezhetőek, kutatók azért tudtak belőle mintát venni, és kiderítették, hogy a nagy buborékok a déli röviduszonyú tintahalhoz (Illex coindetii) tartoznak.

A sötét massza valószínűleg a tintahal tintája, amelyet szintén belefecskendezett, ahogyan elkészítette a petebuborékot. Ezen a nagy buborékon belül találhatók az apró peték, amelyek kicsik, gömb alakúak, és átlátszók.

Az Illex coindetii egy tízlábú tintahal, amely az északi Atlanti-óceánban és a Földközi-tengerben is megtalálható. A fogyasztásra leggyakrabban halászott két tintahalfaj egyike.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik