Tudomány

Új módszerrel lehet felismerni az agresszív daganatokat

A svéd Karolinska Institutet kutatói olyan módszert fejlesztettek ki, amivel gyorsabban és olcsóbban lehet felismerni a legagresszívebb tumorfajtákat – olvasható egy sajtóközleményben. A Nature Communications tudományos folyóiratban megjelent tanulmány egy olyan megoldásról számol be, ami az úgynevezett erősen heterogén daganatokat ismeri fel könnyebben.

A daganatokról tudni kell, hogy mindegyik különféle ráksejtekből áll (szakszóval heterogén), azaz egy tumort nem egyforma túlélési képességgel rendelkező ráksejtek építenek fel. Az erősen heterogén tumorokban több génkópiaszám változás, azaz CNA található meg, ezért nehezebb is őket végleg kiirtani,

ráadásul gyorsabban növekednek, és gyakrabban térnek vissza, még az erősebb kezelések után is.

A svéd kutatók most megalkották a CUTseq-et, ami képes a tumor különböző területeiből vett minták alapján megállapítani a különböző CNA-kat, azaz kópiaszámokat, ezzel hatékonyan és gyorsan feltérképezi, hogy milyen kezelés a leghatásosabb a daganat ellen. A kutatók szerint a multirégiós tumorszekvenálás a következő években nagy fejlődésen megy majd keresztül, így könnyebb lesz majd felismerni azokat a tumorokat, amelyek erősen heterogének, és agresszívebb kezelést igényelnek.

Fotó: iStock

A CUTseq több mintával tud dolgozni, amelyeket a tumor különböző részeiből vettek ki, és már nagyon apró szövetmintával is megelégszik. Egyetlen szekvenálási folyamattal meg lehet állapítani a tumor saját molekuláris vonalkódját, ezzel pedig megállapítani a megfelelő kezelést.

A kutatók szerint a módszert nemcsak a rákkutatás, de például az ökológia területén is fel lehet használni, alternatívaként a bonyolultabb szekvenálási módszerekre.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik