Az Asszám államban fekvő Diszpúr város közelében lévő iskola 110 diákjának hetente 20 darab begyűjtött műanyaghulladékot kell leadnia.
Múlt évig az oktatás teljesen tandíjmentes volt, de az iskola elhatározta a „műanyagdíj” bevezetését az után, hogy a szülőknél süket fülekre talált a kérés, miszerint vegyenek részt a műanyag-újrahasznosítási programban – idézi az MTI Parmita Szármát, aki New York-i férjével, Mazin Muktarral együtt dolgozta ki a programot.
Elképesztő mennyiségű hulladék
Azt mondtuk a szülőknek, küldjenek műanyagot az iskolába tandíj gyanánt, ha azt akarják, hogy ingyen oktatásban részesüljön gyermekük
– mondta Szárma.
Ráadásul a szülőknek azt is meg kellett ígérniük, hogy nem égetnek műanyaghulladékot. A gyerekek most házról házra járnak műanyagot gyűjtve, és ez tudatosabbá tette a helyieket.
Korábban kőbányában dolgoztak
A begyűjtés után az iskola újrahasznosítja a műanyagot: a gyerekek a műanyag zacskókkal kitömik a műanyag palackokat, hogy téglát gyártsanak, amelyet felhasználnak új iskolaépületek, illemhelyek, járdák építéséhez.
A diákok még fizetséget is kapnak, ami egyfajta ösztönző arra, hogy iskolába járjanak ahelyett, hogy a helyi kőbányákban dolgoznak.
Diákjaink szüleinek többsége nem engedheti meg, hogy iskoláztassa gyermekét. Kemény munka volt, de motiváltuk őket és visszahoztuk őket iskolánkba
– mondta Muktar.