Az UV-sugárzásnak nemcsak a bőrünkre, de szemünkre nézve is nagyon káros hatásai lehetnek. Két fajtáját különböztetjük meg: az UV-A-t és az UV-B-t. Utóbbi általában károsabb, mert nagyobb energiát hordoz, azonban nagy részét a szaruhártya és a szemlencse elnyeli. Az UV-A sugárzás kisebb energiájú, de kevésbé nyelődik el a szem elülső szöveteiben, így több károsodást tud okozni a szem belsejében.
– emeli ki Dr. Schneider Miklós, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának adjunktusa.
Nagy és UV-szűrős
UV-sugárzás egész éven át ér minket, ám nagyobb az UV-expozíció rizikója a nyári hónapokban, különösen 10 és 15 óra között, illetve a fényvisszaverő felszínek közelében: vízparton, homokos részeken vagy hóban illetve magashegységekben.
Mindkét típusú sugárzás káros a szemre, de a megfelelő napszemüveg mindkettőt blokkolja. A védelem érdekében a napszemüvegnek meg kell felelnie bizonyos feltételeknek: az egyik legfontosabb szempont, hogy mind az UV-A mind az UV-B sugarakat kiszűrje. Az UV400-as jelzéssel ellátott termékeket kell keresni, ami azt jelenti, hogy 400 nanométerig a sugárzás 100 százalékát blokkolja – ismertette a Szemészeti Klinika adjunktusa.
Nem mindig jobb a drágább
A szín és a sötétség az UV- sugárzás szempontjából nem lényeges, a forma viszont sokkal inkább. Minél nagyobb, annál jobb, hiszen az oldalról bejutó napsugarak is károsíthatják a szemet, ezért a hajlított ívű, nagy lencséjű napszemüvegeket érdemes választani. Fontos tudni, hogyha a lencséken nincs UV-szűrő, csak sötétítenek, akkor a pupilla kitágul, ezáltal még több káros sugárzás érheti a szemet.
A napszemüveg vásárlásával kapcsolatban megjegyezte, nem minden esetben a drágább napszemüveg a jobb, hiszen ma már szinte minden optikai termékbe rakható UV szűrő, ez egy olcsó technológia. A polárszűrővel ellátott napszemüvegek viselése kényelmes lehet vezetéskor vagy vízi sportoknál, ahol az alulról érkező visszaverődő sugarakkal is számolni kell; ezek ugyanis a csillogást szűrik meg.
Tartsuk azonban szem előtt, hogy önmagában a polárszűrő nem nyújt védelmet a szemnek, szükséges mellé az UV szűrő is. A megfelelő napszemüveg gyerekeknél is ugyanolyan fontos, emellett széles karimájú kalap viselése ajánlott még borúsabb időben is – tanácsolta Dr. Schneider Miklós.
Illusztráció: JAAP ARRIENS / NURPHOTO