A kozmonauták egy űrséta során vattapálcák segítségével gyűjtöttek be mintákat a Nemzetközi Űrállomásról. A szakértők többek között a hajtóművek környékét is vizsgálták, ahol gyakran csapódik le az elhasznált üzemanyag. A mintákat később földi laboratóriumokban elemezték, ekkor derült ki, hogy valami különös található a pálcákon.
Anton Skaplerov kozmonauta egy orosz hírügynökségnek, a TASS-nak azt mondta, a mintákban olyan baktériumokat azonosítottak, melyek nem voltak jelen az űrállomás moduljának indításakor. Az űrhajós szerint ez azt jelenti, hogy a mikroorganizmusok a világűrből érkeztek.
Már tanulmányozzák őket egy ideje, és úgy tűnik, hogy nem jelentenek veszélyt
– tette hozzá Skaplerov.
A baktériumok pontos eredete egyelőre nem ismert, de nem tűnik valószínűnek, hogy az élőlények földön kívüli létformák.
A Nemzetközi Űrállomás belsejében korábban többször is azonosítottak már mikroorganizmusokat, melyek feltehetőleg embereken és berendezéseken utaztak az űrbe. Nem lehetetlen, hogy a közelmúltban kimutatott baktériumok is egy későbbi rakománnyal jutottak a külső borításra.
Ha a mikrobák nem is földön kívüli eredetűek, a felfedezés így is érdekes lehet. A baktériumok ugyanis éveken át életben maradtak a szélsőséges körülmények között. A Nemzetközi Űrállomás 435 kilométer magasan kering, szinte teljes vákuumban, felületén pedig 121 és -157 Celsius-fok között ingadozik a hőmérséklet.
Érdemes fenntartásokkal kezelni
2014-ben, amikor az orosz űrhajósok állítólag planktonokra bukkantak az űrállomás külső felületén, a NASA szakértői arra jutottak, hogy amennyiben az élőlények valóban jelen vannak, úgy az indítás során kerülhettek az űrállomásra.
Nagyjából egy hónappal a 2014-es bejelentés után a Német Légügyi és Űrkutatási Központ (DLR) részben cáfolta az orosz eredményeket. A DLR szóvivője akkor azt mondta, az űrállomásról begyűjtött mintákban nem planktonokat, hanem baktériumoktól származó DNS-t találtak. Könnyen elképzelhető, hogy az érintett mikroba még csak nem is élt az elemzés elvégzésekor.
Mivel a TASS cikkéből nem derül ki, hogy a kozmonauták pontosan mikor gyűjtötték a mintákat, nem lehetetlen, hogy Skaplerov valójában a 2014-es vizsgálatra utalt.
(Via: IFLScience, kiemelt kép: NASA)