Nagyvilág

Európai védelmi együttműködés: Lengyelország kulcsszerepben, Orbánéknak trollkodásra futja

Albert Zawada / PAP / EPA / MTI
Andrzej Duda lengyel államfő fogadja Keith Kellogg altábornagyot, Donald Trump amerikai elnök Ukrajnáért és Oroszországért felelős különmegbízottját a varsói elnöki palotában 2025. február 18-án.
Albert Zawada / PAP / EPA / MTI
Andrzej Duda lengyel államfő fogadja Keith Kellogg altábornagyot, Donald Trump amerikai elnök Ukrajnáért és Oroszországért felelős különmegbízottját a varsói elnöki palotában 2025. február 18-án.
Az Ukrajna körül zajló geopolitikai játszmák különös helyzetbe hozzák a NATO keleti pilléreinek számító országokat. JD Vance, az USA alelnöke a múlt héten „kiosztotta” Bukarestet, miközben Varsó szerepe egyre jobban felértékelődik. Csiki Varga Tamás szerint ez nem meglepő, a lengyel gazdaság erős, az ország a legnépesebb térségünkben, szárazföldi hadereje pedig az EU-n belül a legerősebb lehet hamarosan. Így Varsó nem hagyható ki egy esetleges európai védelmi összefogásból sem. A szaúd-arábiai orosz-amerikai tárgyalások kapcsán ugyanakkor egyre többen beszélnek arról, hogy az Egyesült Államok kivonhatja csapatait a NATO keleti tagállamaiból.

Meglepte az amerikai vezetés a múlt heti müncheni biztonsági konferencián európai partnereit. Kontinensünk jelenlévő vezetői és diplomatái döbbenten hallgatták JD Vance amerikai alelnököt, aki számon kérte például a szólásszabadságot Európán, és nem a biztonságpolitikáról, hanem a kultúrharcról beszélt.

A Deutsche Welle azóta tételesen cáfolta, illetve félrevezetőnek nevezte az amerikai politikus vádjait. Ennek kapcsán Csiki Varga Tamás, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos főmunkatársa a 24.hu-nak elmondta, hogy már Donald Trump első elnöksége (2017-2021) alatt felmerült a nemzetközi szakirodalomban, hogy

a világ belépett a „posztigazság korszakába”. Azaz tényszerűen cáfolható, hamis politikai üzeneteket kapunk,

miközben a politikai vezetést nem az igazságtartalom érdekli, hanem eszközként használja fel a hamis narratívaépítést és a kommunikációt céljai eléréséhez, miközben a tömegmédia eszközeivel elnyomja a hiteles információforrásokat.

Vance szándékairól csak találgat a világsajtó, egyesek szerint a cél egyrészt az EU politikusainak összezavarása, illetve reakcióik tesztelése. Közben az USA rendezheti kapcsolatait Moszkvával, és Szaúd-Arábiában meg is kezdődtek az egyeztetések a két ország között, amelyek gyakorlatilag Ukrajna nélküli tárgyalások lehetnek Ukrajnáról. Az összezavarás egy nagyobb stratégia része is lehet:

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik