Az élőlényt egy barlangban találták meg Macedónia egy eldugott területén. A felfedezés reményt ad, hogy fennmaradhat az eurázsiai hiúz rendkívül ritka alfaja, a balkáni hiúz, melyből mára csupán 50 példány él a Balkán-félszigeten.
Bár az eurázsiai hiúz populációjának egésze viszonylag jó helyzetben van, bizonyos régiókban az alfajok veszélyeztetettek. Így van ez a balkáni hiúzzal is, amely igen közel áll a kihaláshoz. Az élőlény már csak az albán-macedón határnál fordul elő, egyedszáma olyan alacsony, hogy a Természetvédelmi Világszövetség Vörös listáján súlyosan veszélyeztetettként van feltüntetve. Az alfaj megóvására kidolgoztak egy védelmi tervet, azt azonban nehéz nyomon követni, hogy miként szaporodik az élőlény.
Éppen ezért jelentős a kölyökről készült felvétel. Utoljára egy pár éve találkoztak fiatal balkáni hiúzzal – az egy igen szomorú eset volt: egy albán juhász végzett a kölyökkel. Az új felfedezés azonban azt bizonyítja, az élőlény egyedszáma a határ túlsó oldalán is növekedhet, igaz, a jelentősebb sikerhez az alfajnak még több segítségre lesz szüksége.
A hiúzokat ugyanis számtalan tényező fenyegeti, a vadászat és az élőhely zsugorodása mind komoly problémát okoz. Az alfaj védelmére kidolgozott program célja többek közt az, hogy visszatelepítsék a régióba a kölykök legfontosabb táplálékát jelentő zsákmányállatokat.
Dihme Melovszki, a Macedón Ökológiai Társaság tagja szerint az egész projekt az együttműködésre épül: a társaság a helyi vadászokkal, erdészekkel és tenyésztőkkel próbál dolgozni.
Néhány vadász komolyan részt vesz a megfigyelésekben, és igen érdekeltek abban, hogy segítsenek nekünk a tudományos adatok begyűjtésében
– mondta a szakértő.
Ha valahogy sikerülne elég prédát biztosítani az alfaj számára, még mindig számtalan problémával kéne megküzdenie. Az egyik legnagyobb gond az élőhelyek kapcsolódása: Melovszki szerint határon átnyúló összefogásra van szükség, hiszen egy-egy ország önmagában képtelen lesz megóvni az állatot.