A “Best in Show” kategória nyertese Matty Smith lett, aki a széles-látószögű csoportban is elhódította az első helyezettnek járó díjat.
Az ausztráliai Új-Dél-Wales partjainál készült fotóján egy csendes-óceáni portugál gálya, azaz Physalia utriciulus és annak egyetlen halálos csápja látható, amely egy lasszószerű “o”-betűt formáz. Bár a portugál gálya egyetlen állatnak tűnhet, valójában úgynevezett siphonophora, azaz több organizmusból, polip- és medúzaszerű élőlényekből álló telepet alkot.
Smith szerint a fénykép elkészítése azon szerencsés pillanatok közé tartozott, amikor minden összejött neki. Érezte, hogy valami különleges jelenség szemtanúja lehet. Úgy tűnik, igaza volt.
A csendes-óceáni portugál gálya valamivel kisebb a többi rokonánál, és mérge is kevésbé veszélyes – igaz, ha alacsonyabb eséllyel, de azért így is halálos az emberre. A pályázaton nyertes további alkotások azért jóval barátságosabb élőlényeket mutatnak be.
Lawrence Alex Wu, a kompakt kamerával dolgozók csoportjában aranyérmes fotós Tájföld vizeiben kapott lencsevégre egy csapat nagyobb hal elől menekülő kishalat, miközben egy búvár körül úszkálnak.
A medence/konceptuális kategóriában nyertes kép egy megmentett teknőst mutat be egy rehabilitációs központban. Az ausztráliai Queensland távoli északi részén készült fotón az Eva becenevű állat épp egy tintahalat próbál elkapni – a kép homályos háttérét és színkontrasztját a készítő, Christian Miller utómunkával hozta létre.
A csupaszkopoltyús csigák kategóriában – igen, ilyen is volt – az a kép győzött, melyen két párzó puhatestű látható Indonézia vizeiben. A felvétel hátterében a fotós, Rafael Cosme felesége tűnik fel, aki búvárlámpája fényét irányítja a különös párra.
A hideg víz csoport nyertese az a délnyugat-svédországi csuka – egészen pontosan az azt ábrázoló fotó – lett, amely egy tóban készült. Az édesvízi környezetben létrehozott felvétel némiképp eltér a többi alkotástól.
A zátonyok világát bemutató képek közül az a fotó emelkedett ki, amelyen egy indonéziai kék tengeri csillag látható. Az élőlény különlegességét hatalmas mérete adja.
A tükör nélküli makró kategóriáért járó díjat Scipione Mannacio Soderini vitte haza egy kékgyűrűs polip (Hapalochlaena) lefotózásáért – a férfi állítása szerint ez volt az első ilyen élőlény, amelyet vadonban látott.
A pályázaton számtalan, a fentiekhez hasonló alkotás szerzett elismerést. A versenyzők több mint 60 országból küldték be képeiket, így igen változatos anyaggal dolgozhatott a zsűri.
A verseny további képeit erre a linkre kattintva nézheti meg.
(Via: Live Science)