A Cell Stem Cell című amerikai szakfolyóiratban közölt eredmények szerint a laboratóriumi körülmények között létrehozott spermiumok felhasználásával egészséges és termékeny utódok jöttek a világra, amelyek felnőve szaporodni tudtak.
Számos kutatásban állítottak már elő sikerrel embrionális őssejtekből korai hímivarsejteket, amelyeket azonban be kellett ültetni meddő egerek heréjébe ahhoz, hogy érett spermiumokká váljanak.
Az új technikával a korai hímivarsejtek a természetes környezetüket imitáló laboratóriumi edényben fejlődnek tovább. A primordiális csírasejtek nem váltak teljesen éretté, de eléggé fejlettek ahhoz, hogy képesek legyenek a nőstény egerektől nyert 379 petesejt megtermékenyítésére. A beültetett embriókból végül kilenc egér született.
A Nancsingi Orvostudományi Egyetem és a Kínai Tudományos Akadémia Zoológiai Intézetének munkatársai a jövőben főemlősök bevonásával akarják tesztelni a módszert, előkészítve a humán vizsgálatokat.
Számos amerikai kutató üdvözölte a módszert, az őssejtkutatás terén elért “mérföldkőnek” nevezve az eredményeket – írja az MTI.