Élőlények, közösségek, államok, természeti és gazdasági rendszerek függenek egymástól és minél bonyolultabb a rendszer, annál hajlamosabb az egyensúlyvesztésre, diszharmóniára, összeomlásra.
A függésekről szól a 7. Fenntarthatósági Nap szeptember 27-én, a Millenárison.
Volt idő, amikor a közeli erdőből magunk vágtuk a tüzelőt, ehelyett berendezkedtünk egy függő, de gombnyomásnyi melegre. Volt idő, amikor a konyhakertig mentünk főznivalóért, ehelyett a föld túloldalán konzervált élelmiszert rendeljük házhoz. Volt idő, hogy a közösségek megosztották egymás között a tartós használati eszközöket. Ma mindenkinek mindenből kell. Minimum kettő, akár hitelek árán is. A magunk által felépített rendszerbe kényelmesen belesimulva rendezkedtünk be függések garmadára. Egy egy függőségi viszony, a mostban kényelem, a mostban biztonság, a mostban nyereség, hosszú távon azonban diszkomfort, védtelenség, kiszolgáltatottság. Hogyan születik meg mégis ez a viszony, mi táplálja, tartja életben és van-e kiút? Egyáltalán, keressük-e a kiutat?
Energiapolitikus és bankár, szociológus és író, komédiás és pszichológus, toxikológus és filmrendező – mindannyian ezt feszegetik egy napon át, ugyanazon a színpadon, ki ki a maga területén, tudásával, gondolataival, humorával. Lehet majd hallgatni és lehet kérdezni, de anonim üzenni is. Pont mint egy konferencián. Lesz mit nézni és lesz mit megérinteni. Lehet félhomályban egyedül figyelni és lehet új barátságokat kötni. Hétköznapi kérdésekkel kiállítókat bombázni és megkóstolni ezt azt. Este pedig lehet majd bulizni is. Pont mint egy fesztiválon. A program visszatekint a múltba, tükörbe néz a jelenben, de leginkább a jövőről, a jövőnkről szól. Az pedig mindannyiunknak érdekes.
A 7. Fenntarthatósági Nap főszervezője a Telekom, kommunikációs partnere a Fenntarthatósági Médiaklub.