Még hollywoodi sztárpároknál sem ritka, hogy szeretnék kifürkészni egymás titkait. Katie Holmes és Tom Cruise válását az egész világ élőben követhette. Azt azonban kevesen tudják, hogy mind a ketten eldobható mobilokkal kommunikáltak, hogy még véletlenül se tudják egymást lehallgatni. De nem csak a mobilok veszélyesek.
A számítógépekre számos olyan szoftver létezik, amelyeknek az a feladata, hogy a gyanútlan férj, vagy éppen feleség összes titkát elküldjék a párjának. A mennyiség azonban lehet sokkoló. Ha beütjük a keresőbe a keylogger kifejezést, akkor majdnem 3 millió találat érkezik. És a kereső szerint mi magyarok előszeretettel ütjük be azt is, hogy van-e a program magyarul, hogyan kell használni és hol kell hozzájutni.
De ha nem vagyunk elég tájékozottak a programok telepítésében és használatában, videós segítséget is kapunk. A YouTube-on 100 ezernél is több videó van fenn, ami mind azt magyarázza el, mit és hogyan csináljunk, hogy hozzájussunk, mondjuk a párunk titkaihoz.
Persze van olyan videó is, ahol a feltöltő öles betűvel figyelmeztet, hogy természetesen ő nem arra biztat, hogy kémkedjünk, hanem csak azt szeretné megmutatni, mire vigyázzunk. Majd részletesen megmutatja, mit kell tennünk, hogy cyber 007-essé váljunk.
Rónaszéki Péter, az Óbudai Egyetem szakértője szerint szeretünk programokat telepítgetni a másik gépére. De az, hogy valamihez segítséget kapunk az interneten, még nem jelenti azt, hogy az megbízható. Előfordulhat ugyanis, hogy a titkos adatcsomagot nem csak mi kapjuk meg, hanem máshová is elküldi a program.
Egyébként számos cég megfigyel minket. Amikor nyitunk egy ingyenes email fiókot, amikor elfogadjuk, hogy a számítógépünk böngészője jelentéseket küldjön az internetezési szokásainkról, akkor mindannyiszor arra is engedélyt adunk, hogy mindent tudjanak rólunk. Mindent. Legálisan.