A szexuális kannibalizmus lényege, hogy a párzás előtt, alatt, vagy azt követően az egyik fél elfogyasztja a másikat.
Elsősorban ízeltlábúaknál figyelték meg e jelenséget, azon belül is leginkább a pókokra jellemző.
A szerepek egyértelműek: a nőstény megeszi a hímet. Az éjjeli életmódú Allocosa brasiliensis nevű farkaspóknál azonban szerepcsere történt – derítette ki Anita Aisenberg, a montevideói Biológiai Kutatóintézet biológusa és munkatársai.
A pókoknál általában a hímek keresik fel a nőstényeket párzás céljából. Az uruguayi farkaspóknál ezzel szemben a hímek fogadják üregeikben a női látogatókat, gyakran azok vesztére.
NEM MINDEN PÓKNŐBŐL LESZ VACSORA
A pókhímek azonban nem válogatás nélkül gyilkolnak – állapították meg a kutatók. A szűz, roskadásig telerakott első petezsákkal érkező jelölteket jó eséllyel megtermékenyítik, majd útjukra bocsátják, hiszen ezektől bőséges gyermekáldás várható.
Az idősebbekre vagy rosszabb kondícióban lévőkre azonban kíméletlenül lesújt a háziúr.
Csapdába ejtett nőstény:
Pár évvel ezelőtt egy ászkafajnál figyeltek meg fordított szexuális kannibalizmust, ezen kívül azonban egyedülálló az uruguayi farkaspók esete.
A különleges viselkedés eredetét egyelőre csak találgatni lehet. Valószínűsíthető azonban, hogy a környezeti feltételekre adott válaszról van szó.
Az A. brasiliensis folyópartok menti sivár homokfövenyekben él, ahol nagyok a hőmérsékletingadozások, erős szél fúj és kevés a táplálék. Ilyen körülmények közt minden zsákmányt meg kell becsülni. Amennyiben tehát a nőstény nem bizonyítja szaporodóképességét, prédává válik.
AJÁNLOTT LINKEK:
A pókokról megjelent tanulmány kivonata (Biological Journal of the Linnean Society)
Tudj meg még többet az uruguayi farkaspókról! (Wikipedia)