Tudomány

Űrbe megy a Kisvakond

Amikor áprilisban utolsó útjára indul az Endeavour űrsikló, a fedélzetén lesz a feledhetetlen csehszlovák rajzfilmfigura, a Kisvakond is.

A Zdenek Miler rajzfilmanimátor által az 50-es években megálmodott kis vakond – csehül: Krtek – egy plüssbaba képében indul a kéthetes űrutazásra. Andrew Feustel viszi magával, akinek anyósa a dél-morvaországi Znojmo szülötte.

Kisvakond Vietnámtól Kubáig a kommunista országok gyerekeinek kedvence volt, de átfúrta magát a vasfüggöny alatt is, s a képernyőket Franciaországtól Japánig bejárva komoly keményvaluta-bevételt hozott Csehszlovákiának.

“Azért választottam Kisvakondot, mert a figura a gyerekek és a felnőttek képzeletét is megragadja. Krtek a csehek több nemzedékének szerzett örömet” – mondta az asztronauta. – “Azt reméljük hogy Kisvakond kalandja ösztönözni fogja az ifjabb generációkat, akik rájönnek majd, hogy az álmaik elérhetők.”

A KISVAKOND KÉPZELETBEN MÁR ŰRSIKLÓZOTT

Kisvakond a 62 részben álló rajzfilmsorozat során járt már a világűrben (pont egy űrsiklószerű járművel). Az 1965-ben készült Kisvakond és a rakéta című epizódja során körberepüli a Földet, majd egy szigetecskére zuhan, ahol a kis állatok segítenek a főhősnek megjavítani a járművet, hogy hazarepülhessen.

Rajzfilmfigurákat máskor is vittek kabalaként az asztronauták. 1980-ban Farkas Bertalan a Tévémacit csomagolta be magával. A magyar maci harminc évvel előzte meg a cseh társát.

AMIT MÉG NEM SÜTÖTT EL A DISNEY

A plüss vakondot a Moravska Ustrenda nevű szövetkezet állította elő, amelynek tavaly 1,5 millió dollár bevétele származott a figurából.

A Krtek-franchise évi több millió dollárt hoz a konyhára kitalálójának, valamint a forgalmazásban érintett maroknyi cégnek is.

Miler első kisvakondos rajzfilmjét akkor készítette, amikor azt a feladatot kapta, hogy mutassa meg a gyerekeknek, hogyan készül a ruha.

Az alkotó megpróbált kitalálni egy olyan állatfigurát, amelyet még nem “lőttek le” a Disney animátorai.

A mezőn sétálva épp ezen törte a fejét, amikor egy vakondtúrásba botlott. Így született meg a Kisvakond nadrágja című rajzfilm, amely 1957-ben elnyerte a velencei Ezüst Oroszlán díjat.

A Kisvakond-sorozat utolsó része 2002-ben készült el, s 2004 óta új könyvet sem adtak ki róla. Nem tudni, hogy az űrsiklóutazás után folytatódik-e még az állatka hihetetlen kalandsorozata, hiszen az alkotó már kilencven esztendős.

AJÁNLOTT LINKEK:

Elindult az űrbe a Tévémaci (Hír24)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik