A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) március 26-án rendezte az 5G-s frekvenciák hazai árverését, amin a Telekom, a Telenor és a Vodafone 128 milliárd forint értékben vásároltak három frekvenciasávban 15 évre szóló használati jogosultságot. A Vodafone már tavaly elindította Budapesten hazánk első kereskedelmi célú 5G hálózatát, a 3600 és 2600 MHz-es frekvenciák használatával, amit 2019 őszén mi is kipróbáltunk, és a vezetékes netünket is lepipáló sebességet mértünk.
A cég szerint ez ugyanakkor még csak a kezdet: a Vodafone az árverésen 38,65 milliárd forint értékben összesen 80 MHz-et vásárolt az újgenerációs hálózatának bővítését szolgáló 3,6 GHz-es és 700 MHz-es frekvenciákból, amik együtt teszik lehetővé a sebesség, a kapacitás és a lefedettség növelését.
- 3,6 GHZ – 8,25 milliárd forintért 50 MHz: lehetővé teszi a Vodafone Magyarország számára, hogy 5G hálózata sebessége állandósítsa az 1 Gbps vagy azt meghaladó letöltési sebességet.
- 700 MHz – 26 milliárd forintért 2 x 10 MHz: az 5G lefedettség további kiterjesztését teszi lehetővé.
A maradék 4,4 millárdból a 2100 MHz-es frekvencián vásárolt 2 x 5 MHz-et a vállalat, amit az ügyfelek megnövekedett adatigényének kielégítésére, és a 4G hálózat további kapacitásnövelésére használnak fel. Az 5G szolgáltatásra alkalmas frekvenciák (3,6 GHz és 700 MHz) pedig lehetővé teszik, hogy a már meglévő kereskedelmi 5G szolgáltatás bővítése mellett az ipar, a mezőgazdaság, a szolgáltatási szektor, az egészségügy, a logisztika, a szállítmányozás, a közlekedés és a sport is profitálhasson az új generációs hálózat nyújtotta előnyökből.
Az újonnan vásárolt 3600 MHz frekvencia tartományt már 2020 áprilisától használhatja a vállalat, a 700 MHz-es blokkot ugyanakkor csak szeptembertől vehetik igénybe, mivel ezen a frekvencián jelenleg az Antenna Hungária sugároz digitális földfelszíni tévéadást. Ez azt jelenti, hogy az 5G hálózat kiépítése a már nem használatos földfelszíni frekvenciák újrahasznosítására is szolgál.
Az 5G nem káros
Budai J. Gergő, a Vodafone Magyarország alelnöke az 5G kapcsán elmondta, hogy tapasztalataik szerint Magyarországon a legtöbben tudják, hogy a koronavírus terjedését az 5G-vel összekapcsoló összeesküvés-elméletek csupán álhírek, amiket semmilyen tudományos bizonyíték nem támaszt alá.
Budai külön kiemelte, hogy az ICNIRP (független nemzetközi bizottság a nem ionizáló sugárzások sugárvédelmére) minden esetben megvizsgálja a mobiltelefon-frekvenciák – beleértve az 5G-s frekvenciákat is – emberi egészségre gyakorolt lehetséges hatásait. A jelenleg rendelkezésre álló legjobb tudományos információk áttekintése után az ICNIRP 2020 márciusában megerősítette, hogy az 5G frekvenciák nem gyakorolnak káros hatást az emberi egészségre.
A vállalat alelnöke konkrét példát is említett: az 5G technológiához szükséges 700 MHz sávot (ahogy arra fentebb is utaltunk) az elmúlt 50-60 évben földfelszíni műsorszórásra használták Magyarországon, illetve használják egészen idén szeptemberig. Budai szerint felettébb érdekes lenne, ha erről a frekvencia tartományról ennyi évtized után hirtelen kiderülne, hogy káros az emberi szervezetre.