Tech

4 tipp, amivel felturbózhatjuk a régi számítógépet

Legyen az egy okostelefon, tévé vagy számítógép, egyre többször tapasztaljuk, hogy az elektronikai eszközök élettartama ma már sokkal rövidebb, mint néhány évvel ezelőtt, és a meghibásodások is gyakoribbak. Azonban, ha a kedvenc kütyünknél problémát érzékelünk, nem kell egyből rögtön a legrosszabbra gondolni. Egy számítógépnél például több okból is előfordulhat, hogy egyik napról a másikra lelassul, de ettől még nem feltétlenül hibás. Ilyenkor számos egyszerű és pénztárcakímélő eszköz bevethető a gyorsításra.

Az egyik leghatásosabb és legegyszerűbb módszer, ha SSD-t telepítünk a notebookba vagy PC-be, ami új szárnyakat ad a rendszer teljesítményének és stabilitásának. A Kingston pár tippet is ad arra, hogyan lehelhetünk új életet a számítógépbe anélkül, hogy súlyos összegeket költenénk rá.

Váltsunk SSD-re!

A hardverfrissítéssel nem foghatunk mellé, ha számítógép-gyorsításról van szó. A merevlemezről SSD-re váltás a legjobb, amit tehetünk, hogy felturbózzuk a gépet, a belépű szintű SSD-meghajtók már tízszer gyorsabbak a HDD-knél, így a programok és a fájlok sokkal hamarabb betöltődnek, ha az operációs rendszer SSD-n fut. Az átviteli sebesség ez esetben lényegesen gyorsabb, mivel az SSD nem tartalmaz mozgó alkatrészeket. Az SSD mellett szól az is, hogy a hagyományos merevlemeznél sokkal megbízhatóbb és tartósabb, halkan és hőmérséklet-emelkedés nélkül működik, ráadásul minden eddiginél jobban lerövidíti a számítógép válaszidejét.

Bővítsük a RAM-ot!

A RAM-memória bővítése szintén gazdaságos módja a gépgyorsításnak. Mivel a processzor először mindig a memóriában keresi az információkat és az utasításokat, hatékonyabban működik a rendszer, ha elegendő memória van a számítógépben a gyakran használt adatok betöltéséhez. Tehát minél több a RAM, a rendszer annál több gyorsan elérhető adatot tud tárolni. Célszerű olyan RAM-ot választani, amelyhez élettartam garancia jár, hiszen az ilyen memória jellemzően egy évtizedig garantáltan nem hagy majd cserben.

Fotó: iStock

Frissítsük a processzort!

A processzort (CPU) csak akkor tudjuk cserélni, ha asztali gépünk van, mivel laptop esetén ez a folyamat sokkal bonyolultabb, és sokszor nem is kivitelezhető, ha rögzítve van az alaplaphoz a komponens. PC-nél első lépésként ellenőrizzük, hogy a meglévő alaplapon elérhető-e BIOS-frissítés a legújabb generációs processzor támogatására. Amennyiben igen, a rendszer leállítását, illetve a tápegység, majd a hűtőventilátor és a CPU biztonságos eltávolítását követően hővezető pasztával szükséges rögzíteni az új processzort.

Bár egy notebookban kevesebb hardverelemet tudsz önállóan frissíteni, ez nem jelenti azt, hogy ne gyorsíthatnánk fel a laptopod működését. Erre a legkönnyebb megoldás, ha megtisztítjuk a meglévő rendszerszoftvert.

Tisztítsuk a meglévő hardvereket!

A merevlemezen könnyedén felhalmozódhat több tucat vagy akár több száz sosem használt program és alkalmazás, amelyek csak a helyet foglalják és sokszor a háttérben futva fogyasztják a számítógép erőforrásait, ami jelentősen lassíthatja a rendszert. A felesleges programok, háttérfolyamatok, automatikus indítási és rendszerszolgáltatások eltávolításával azonban egyszerűen felgyorsíthatjuk a meglévő rendszert. Ehhez csupán annyit kell tenned, hogy a Start menüben kiválasztod a „Gépház”, azon belül pedig az „Alkalmazások” lehetőséget, ahol már csak ki kell jelölni az eltávolítani kívánt programot.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik