A sziget nevének utótagját alkotó pathos kifejezése görögül szenvedélyt jelent (pátosz), így aztán a szigetről szóló prospektusok mind arról írnak, hogy Karpathosnak nemcsak az öbleibe, de a gasztronómiájába is könnyű szenvedélyesen beleszeretni.
Karpathos földrajzi fekvésének és történelmének köszönhetően számos kultúra keveredett földjén, a rajta felváltva uralkodó rómaiak és velenceiek éppúgy nyomot hagytak a helyiek népviseletében és gasztronómiájában, mint a törökök. Bárhol is járunk, mindenhol jellegzetes díszítésű házakkal, színes falakkal és a hagyományőrző falvak irigylésre méltó harmóniájával találkozunk. A sziget egyik legmagasabb pontján egy ókori akropolisz romja magasodik, amely az egyik legnépszerűbb, fotografálásra alkalmas hely a narancssárga naplementében.
A turisták inkább Karpathos déli, lankásabb részére járnak szívesebben, és leginkább a szűk utcákkal tarkított Pigadia fővárosa körül szállnak meg. Itt található Kárpathosz legnagyobb kikötője, ahol a színes bazársor mellett, hangulatos kávézók, bárok és tavernák sorakoznak.
Karpathos, ha nem is turista-szűz, de turisztikailag mégiscsak kiaknázatlan szigetnek számít, kevés utazási iroda veszi fel kínálatába. Budapestről érdemes repülővel menni, az IBUSZ például közvetlen charterjáratot üzemeltet a szigetre.
Kréta, Rodosz, Korfu mellett Karpathos, Zakintos, Kefalónia szigetekre, míg autóbusszal Korfu, Zakinthos, Kefalónia szigetek, az Olymposzi Riviéra Chalkidiki (Sarti valamint Paralia üdülőhelyek) apartmanjai és szállodái várják az üdülni vágyókat