E húsok nem megfelelő elkészítése esetén az élősködő fertőzést okozhat a fogyasztók szervezetében. A Clinical Infectious Diseases legfrissebb számában dr. Jeffrey Jones, az USA Betegségellenőrzési és Megelőzési Központjának szakértője azt írja, hogy az organikus hústermelés új irányzata megnövelheti a hús által okozott Toxoplasma gondii fertőzés kockázatát.
Az élősködő gyakran a nem megfelelően megfőzött vagy megsütött húsok, különösen sertés, bárány és vadhús fogyasztása révén jut a szervezetbe. A fertőzés másik forrása az olyan nyers zöldségek és gyümölcsök alapos mosás nélküli fogyasztása, amelyek érintkezésbe kerülhettek macskaürülékkel szennyezett földdel.
A fertőzés korai szakaszában influenzaszerű tüneteket okoz. Súlyos esetben azonban az agyat, a szemet és más szerveket is károsíthat. A szakértők szerint amint egyre nő a fogyasztók igénye a bio módon tenyésztett állatok, különösen a sertés- és baromfihús iránt, a toxoplazmózis kockázata is növekedni fog. Ez azzal magyarázható, hogy a szabadon nevelt állatok gyakrabban hozzáférhetnek olyan fűhöz, földhöz és vízhez, amely érintkezésbe került macskaürülékkel, fertőzött rágcsálókkal vagy egyéb vadon élő állatokkal. A beltéren tenyésztett csirkéhez képest például a szabadon tenyésztett csirkében a becslések szerint 17-100 százalékkal magasabb a parazita előfordulása (bár a cikk szerzői szerint a tojásban alacsony a kockázat).
A szakértők szerint a parazitafertőzés megelőzése érdekében az a legfontosabb, hogy alaposan megsüssük vagy megfőzzük a húsokat. Ennek érdekében azt javasolják, hogy a sertés-, bárány-, borjú- és marhahúsokat legalább 65 Celsius fokon készítsük el, és fogyasztás előtt hagyjuk három percig állni a húst. A darált húsokat és a vadhúsokat legalább 70 Celsius fokon, a baromfihúsokat pedig legalább 74 Celsius fokon érdemes elkészíteni. A mikrohullámú sütés nem mindig pusztítja el az élősködőt.