Andorra legyőzte Magyarországot júniusban, Luxembourg 0-0-t játszott Toulouse-ban vasárnap este a franciákkal, Izland győzelmein pedig ma már senki nem lepődik meg. Úgy tűnik, a miniállamok végleg felrajzolták magukat a futballtérképre, és ha nem is lesz Gibraltár-San Marino Eb-döntő, az már egyértelmű, hogy senki nem becsülheti le őket. Tíz éve még csak a középmezőnynek – például a magyar válogatottnak – kellett óvakodnia, ma már a legnagyobbaknak is jobb felkészülniük, különben ehhez hasonló hideg zuhany érheti őket.
France 🇫🇷 Starting XI cost: £400,840,000.
Luxembourg 🇱🇺 Starting XI cost: £27,720.
FT: France 0-0 Luxembourg 😳😱 pic.twitter.com/e0S813zaI9
— SPORF (@Sporf) 2017. szeptember 4.
Gary Lineker már azt is horrornak nevezte, ahogy Anglia 4-0-ra nyert Máltán – joggal, mert a 86. percig csak 1-0-ra vezetett, a harmadik és negyedik gólt pedig már a ráadás perceiben szerezte.
Aztán két nappal később jött a franciák meccse, ami vígjáték helyett végül burleszk lett:
N’Golo Kanté vs Luxembourg. In a game where Pogba suffered, Kante stepped up. pic.twitter.com/7pikISxKJ6
— 👑Mr Chelsea Boss👑 (@MrChelseaBoss) 2017. szeptember 4.
A franciák kezdőcsapata több mint 400 millió angol fontot ért, míg Luxembourgé 4,8 milliót. A franciák 32-szer lőttek kapura, a luxembourgiak háromszor (ebből kaput eltaláló lövések: 11-1). A labda 74 százalékban francia lábakon járt. Döbbenetes különbség, mégis: Luxembourg kapufát is lőtt, még extrémebb esetben nyerhetett is volna.
Mindez ugyanolyan történelmi égés a franciáknak, mint az andorrai vereség volt nekünk. Vagy mint a hollandoknak volt az Euro 2016 selejtezősorozata, ahol Izland oda-vissza verte őket (Gylfi Thor Sigurdhsson lőtte a két meccs mindhárom gólját), és még a pótselejtezőről is lecsúszott.
@pagecats In 2016 12% of the population of Iceland traveled to France to cheer on their soccer team during Euro Cup https://t.co/N1AzfVq9rv
— Broccoli Rob (@robmonroe) 2017. július 28.
Izland kitűnő példa a jelenségre: tíz éve még alig-alig foglalkoztunk vele, mára viszont már az az alapvetés, hogy számolunk Izlanddal, és a hétvégén éppen az jelentett meglepetést, hogy kikapott Finnországban. A hazaiak örülhettek az 1-0-nak, mert a vendégek emberhátrányban is végigtámadták az utolsó negyedórát, és több nagy helyzetet is kidolgoztak.
Kocsma, iskola
Izland utat mutat a szintlépésre készülő csapatoknak, amennyiben tökéletesen elsajátította a bárki számára megtanulható alapokat: komoly erőnlét, csapategység, kemény mentalitás. Hűek a hagyományaikhoz: Heimir Hallgrímsson szövetségi kapitány a sikeres Eb-szereplés óta is egy reykjaviki kocsmában hirdeti ki a válogatott keretét a meccsek előtt.
Koránt sem véletlenek tehát az elmúlt évek eredményi, a 2014-es vb előtti pótselejtező és a 2016-os Eb-szereplés.
Figyelnek a tehetségekre
Luxembourg toulouse-i pontrablását is teszi igazán széppé, hogy nem a semmiből jött, mert három nappal korábban 1-0-ra legyőzte Fehéroroszországot. Talán ezért is nem borult ki Didier Deschamps szövetségi kapitány a pontvesztéstől.
Természetesen jobb lett volna három pont Luxembourg ellen. A játékosok csalódottak, de az elmúlt két meccsen négy pontot szereztünk, és ezzel egy ponttal vezetjük a csoportot Svédország előtt. Pozitív személyiség vagyok, ugyanakkor nem leszek euforikus akkor sem, amikor jól mennek a dolgok, mint a hollandok 4-0-s legyőzésénél.
Deschamps tudja, a csapata nem függ senkitől, ha behúzza az utolsó két meccsét (Bulgária és Belorusszia ellen október elején), csont nélkül kijut az oroszországi vb-re.
De hogyan is állhatta a sarat Luxembourg az egy éve még Eb-döntőt játszó franciák otthonában? A programjuk hasonló, mint az izlandiaké: az igazolt játékosok száma évente ezerrel nő, és bár jól tudják, ezzel sem lesznek világverők, azért a fiatalokkal való törődés abszolút prioritás.
A shock result in Group A last night: France 0 Luxembourg 0. Luxembourg even hit the post late on… #FRALUX https://t.co/rXQHrSCEcr pic.twitter.com/JO4l7SRNAi
— Times Sport (@TimesSport) 2017. szeptember 4.
Nem véletlen, hogy mostanra több mint egy csapatnyi játékos a francia, belga, holland első osztályból érkezik a válogatottba (csak a Metznek három luxembourgi játékosa van) míg hárman a Bundesliga 2-ből jöttek, de a svéd és a svájci első osztályban, valamint az angol Middlesborough-ban is szerepel játékosuk – mindezt egy 460 ezer lakosú ország termelte ki.
Nem is kérdés, hogy az utóbbi évek figyelemre méltó eredményei nem a semmiből jöttek, ahogy az is látható, hogy egy-egy miniállam képes lehet akár tartósan is felzárkózni a középmezőnyhöz. Ha Izland, és az utóbbi három selejtezősorozatban rendre egy-egy győzelmet hozó Luxembourg példáját mások is követik majd, akkor idővel tényleg nem lesz lefutott selejtező Európában.