Élő Sport

Háromszoros olimpiai bajnokok gyújtották meg a lángot, kultúrbomba és sztárparádé a megnyitón

Peter Cziborra / POOL / AFP
Peter Cziborra / POOL / AFP
Emmanuel Macron köztársasági elnök hivatalosan is megnyitotta a XXXIII. nyári olimpiát, amelynek pénteki négyórás gálájának végén két háromszoros olimpiai bajnok, az atléta Marie-José Pérec és a dzsúdós Teddy Riner gyújtotta meg a lángot. Miután 1900-ban és 1924-ben már otthont adott a nyári olimpiának Párizs, a második olyan város London után, amely triplázni tud. Ez történt a megnyitó ünnepségen.

Egyedülálló, formabontó, számos franciás megoldást tartalmazó csaknem négyórás megnyitóval vette kezdetét pénteken a párizsi olimpia. A ceremóniára először került sor stadionon kívül, a versenyzőket a Szajna mintegy hat kilométeres szakaszán 85 hajó szállította az Austerlitz hídtól a Jéna hídig olyan nevezetességeket érintve, mint a Notre-Dame, a Louvre vagy az Orsay Múzeum.

Összesen mintegy 2000 táncos és színész tizenkét művészi tablót jelenített meg, amelyek a világról összesereglett sportolókat ünnepelték, illetve arról meséltek történetet, milyen Franciaország, a sokszínűség országa. A koreográfiát, a műsor elemeit 200 napon keresztül gyakorolták.

A sportolók hajós felvonulását a hagyományoknak megfelelően a görögök kezdték meg, őket követte a többi csapat a francia ABC alapján, így Magyarország 83. volt a sorban.

A műsorelemek közben kitalált történet keretében közelített a célállomásához az olimpia láng. Az út elején felbukkant Zinedine Zidane, majd az Operaház fantomja vitte végig a város különböző pontjain a fáklyát, miközben jelenetekben a francia kultúra elevenedett meg.

A felvonulást több mint 300 ezren követhették a helyszínen. Az alsó rakparton kialakított fizetős helyeken 100 ezer néző fért el, mintegy 220 ezren pedig az elkerített felső partszakaszokról kísérhették figyelemmel az olimpikonokat szállító hajók vonulását.

A magyarok – sportolók, sportvezetők és edzők összesen 63-an – a hondurasiakkal és a hongkongiakkal kerültek egy hajóra. A magyar zászlót Böde-Bíró Blanka – az első kézilabdázó magyar zászlóvivő – és a cselgáncsozó Tóth Krisztián lobogtatta. A felvonuló versenyzők az eső ellenére végig lelkesen integettek a hajókról.

A ceremónia hivatalos része a Trocadéro kertben kialakított területen zajlott az Eiffel-torony közvetlen közelében, nagy mobillelátók előtt. Ide gyűltek össze a hajókból kiszállva sportolók is, és ide érkezett meg az olimpiai lobogó.

Köszöntőt mondott Tony Estanguet, a szervezőbizottság vezetője, majd Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke beszélt, végül a játékokat a hagyományoknak megfelelően az államfő, Emmanuel Macron nyitotta meg.

MOHD RASFAN / AFP Igazi sztárparádé segítette a fáklyák az utolsó métereken

A fáklyát a fantomtól Zinedine Zidane vette vissza, a spanyol Rafael Nadalnak adta át, aki Serena Williams, Nadia Comaneci és Carl Lewis társaságában motoros hajón vitte a Tuileriák kertjének közelébe.

Ott Amélie Mauresmo vette át, a Louvre udvarában pedig Tony Parkerhez csatlakozott, majd három parasportolóval futottak tovább. Később további olimpiai bajnokok juttatták el együtt a fáklyát az útja végére, ahol az egyformán háromszoros olimpiai bajnok atléta Marie-José Pérec és cselgáncsozó Teddy Riner gyújtotta meg a lángot, amely egy hőlégballonon a magasba emelkedett.

Az ünnepség végén Céline Dion – aki autoimmun betegsége miatt 2020 óta nem lépett fel – Edith Piaf Himnusz a szerelemhez című dalával bűvölte el a közönséget az Eiffel-toronyból.

Céline Dion az Eiffel-toronyban

Miután a láng elindult utolsó szakaszára, fényshowt és egy táncelőadást láthattunk az Eiffel-torony előtt. Céline Dion viszont már a tornyon van, ott énekel.

Ez az énekesnő első fellépése másfél éve, mikor stiff-person-szindrómával diagnosztizálták. A betegség a hangszálaira is hatással volt, de ennek most semmi nyoma.

Ahogy várni lehetett, Édith Piaf Hymne à l’amour (Himnusz a szeretethez) című dalát adja elő.

Céline Dion minden idők legtöbb albumot eladó francia nyelvű énekese.

Hihetetlen sztárparádé

Az utolsó szakaszon szinte tízlépésenként jöttek az újabb és újabb emberek: Michaël Guigou, Allison Pineau, Jean-François Lamour, majd Félicia Ballanger, Florian Rousseau, Émilie Le Pennec, David Douillet, Clarisse Agbégnénou, Alain Bernard, Laure Manaudou, Renaud Lavillenie, Laura Flessel végül a legidősebb élő francia olimpiai bajnok (1948, kerékpár), a 100. születésnapját idén februárban ünneplő Charles Coste.

Mauresmo és Parker

Miután kikötött a motorcsónak, az egykori teniszező, Amelie Mauresmo vette át a fáklyát, aki a kosaras Tony Paerkernek adta át.

Fantasztikus négyes

Amíg az Eiffel-torony fényjátéka elbűvölte az embereket, Nadal motorcsónakra szállt, ahol Serena Willams, majd Nadia Comaneci és Carl Lewis is átvette a lángot.

Félelmetes kvartett.

Itt van Zidane

Az első legenda, aki megérkezik a világ- és Európa-bajnok futballklasszis.

közben megjött a láng is, amelyet Zizou kezébe nyomtak.

Bach: Köszönjük!

„Végre elérkezett a pillanat, Isten hozta önöket a 2024-es párizsi olimpián” – kezdte Thomas Bach, a NOB elnöke.

Itt született az alapítónk, akinek minden köszönhetünk. Párizs, a fény városa. Párizs, a szerelem városa. Köszönjük ezt a varázslatos fogadtatást.

100 év után ismét

A háromszoros olimpiai bajnok Tony Estanguet, a szervezőbizottság elnöke üdvözölte a sportolókat.

Hatalmas megtiszteltetés, hogy 100 év után itt köszönhetünk benneteket

– mondta, majd megemlékezett Pierre de Coubertin-ről, a modernkori olimpia megteremtőjéről.

Az olimpiai zászló

Hosszú lovas vágta után (bármilyen képzavar, de valóban ez történt a vizen) megérkezett az olimpiai zászló az Eiffel-torony tövében lévő színpadhoz.

Az olimpiai himnusz dallamaira fel is vonták az ötkarikás lobogót.

Főként francia előadók énekelnek

Legutóbb éppen Franciaország egyik legkedveltebb énekesnője, Juliette Armanet adta elő az Imagine-t, John Lennon klasszikusát, amit az 1996-os olimpia óta minden évben előadnak. Legutóbb Tokióban John Legend és Keith Urban énekelték.

Ami a nemzetközi sztárokat illeti: ugye Lady Gaga kezdett, Céline Dion várhatóan a fináléban tűnik majd fel.

Franciaország zárja a sort

Az utolsóelőtti hajó az amerikaiaké, hiszen a következő olimpiát az Egyesült Államok rendezi. A két zászlóvivő LeBron James és Coco Gauff

A sort a házigazda Franciaország zárja.

Lady Gaga posztolt pár kulisszatitkot a fellépéséről

Lady Gaga a fellépése után az Instagramon arról írt, nagyon meghatotta őt az élmény. Írt Zizi Jeanmaire-ről, aki az előadását inspirálta, és kifejtette, hogy a rancia énekesnő hogyan inspirálta az ő karrierjét.

Zizi szerepelt Cole Porter Anything Goes című musicaljében, ami az első jazz-számom volt. Bár nem vagyok francia művész, mindig is különleges kapcsolatot éreztem a franciákkal és a francia zene éneklésével

– írta.

Gaga arról is beszámolt posztjában, hogy francia tervezőkkel dolgozott együtt, francia táncstílusokat és egyéb készségeket sajátított el, hogy előadása minél autentikusabb legyen.

Fogadjunk, hogy nem tudtátok, hogy egy hatvanas éveket idéző francia szórakozóhelyen táncoltam a Lower East Side-on a karrierem kezdetén! Remélem, ti is annyira szeretitek ezt az előadást, mint én. És mindenkinek Franciaországban nagyon köszönöm, hogy befogadtatok az országotokba, hogy énekeljek a tiszteletetekre – ez egy ajándék, amit soha nem fogok elfelejteni!

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Lady Gaga (@ladygaga) által megosztott bejegyzés

DJ szett és divatbemutató

Most éppen a Debilly gyaloghídon vannak történések: DJ zenél, miközben modellek vonulnak a kifutón.

Barbara Butch francia DJ-producer szolgáltatja a zenét, miközben fiatal francia tervezők kreációit láthatjuk olyan hírességeken, mint például Bebe Vio olasz paralimpiai vívónő.

Megjöttek a magyarok

Hong Konggal kapott közös hajót a delegáció, a zászlót – ahogy már írtuk is  – Böde-Bíró Blanka kézilabdázó és Tóth Krisztián cselgáncsozó lengette.

Sztárok távoztak

Az elnöki páholyban igazi sztárkavalkád volt, de a francia lapok kiszúrták, hogy miközben zajlottak a különböző művészi produkciók, többek között Tony Parker, Marie-Jo Pérec, Amélie Mauresmo, Renaud Lavillenie, David Douillet és Laura Flessel is távozott.

Csak nem a láng miatt?

A franciák egyik kedvenc énekesnője a színen

A köztársasági gárda zenekarával együtt lép fel a francia megapopsztár, Aya Nakamura, a hadsereg 36 kóristája kíséri őket. Az énekesnő Djadja című dalát adják elő, aranyjelmezekben.

Bár nálunk kevésbé ismert, Nakamura a világ legtöbbet streamelt francia nyelvű előadója.

Ez a szegmenst a Pont des Arts-on, vagyis a művészetek hídján zajlik. Ez a híd köti össze az Institut de France-t a Louvre múzeummal, az akadémiai világot a művészetekkel.

Olvasói sztorik