Élő Sport

A dán kapus a szemünket is kivédte, nem bírtunk az olimpiai bajnokkal

A magyar kézilabda-válogatott egy pontot vitt magával a világbajnokság középdöntőjére, így a legjobb nyolcba kerülés érdekében két csapatot is meg kellene előzni. Ehhez bravúrra, bravúrokra lesz szüksége, az olimpiai bajnok dánok elleni siker okvetlenül az lett volna.

A magyar válogatott egyértelműen arra rendezkedett be, hogy lassítsa a játékot. Ebben kulcsszerepe volt Nagy Lászlónak is, aki vezérként magabiztosságot tudott adni a csapatnak. Meccsben is tartottuk magunkat, apránként tudtak ellépni a dánok, de sajnos ez rá is nyomta a bélyeget a támadásainkra.

A mieink kissé görcsösen támadtak, sokszor ahelyett, hogy egalizálhattunk volna, inkább a skandinávok dobtak gólt. Ez hosszú távon megbosszulta magát, félidőre 15-10-zel elrobogott az ellenfelünk. Külön kínos “meglepetés” volt, hogy Landin helyett Green szállt be és káprázatos százalékban fogta meg a labdákat.

Második félidőre már időnként hat is volt a különbség, a magyar kispad el is engedte kicsit a meccset: Lékai Máté összesen 10, Nagy 27 percet volt pályán a találkozón, hogy a vasárnapi, Tunézia elleni nyerhető meccsen számítani lehessen rájuk. A fiatalabb játékosok lelkesen szálltak be, Szita Zoltán is sok lehetőséget kapott, de Green az ő eszén is túl tudott járni.

Az utolsó percekben zsákszámra jöttek már a helyzetek, mivel a dánok kiengedtek kicsit, de Green egymás után négyszer is hárított, így aztán háromra tudtuk csökkenteni a különbséget.

Végeredmény – Kézilabda-világbajnokság, középdöntő

Magyarország – Dánia 22-25 (10-15)
Herning, 15000 néző, v.: Schulze, Tönnies (németek)

lövések/gólok: 40/25, illetve 38/22
gólok hétméteresből: 4/4, illetve 1/0
kiállítások: 12, illetve 10 perc

Nyitókép: Jonathan NACKSTRAND / AFP

Green nem engedett minket vissza a meccsbe, kikaptunk

22-25 a vége

Bánhidi ziccerét is megfogta a dán kapus, egyszerűen nem tudtunk zárkózni. Az utolsó percben elpasszolgattak a hazaiak, de el is szórakozták a dolgot, így Bóka lerohanásból gólt tudott dobni. Még egy Székely-védés belefért, így aztán 22-25-re kaptunk ki.

21-25

Lékai és Nagy László is pihenőt kap a végére – előbbi egyébként is csak tíz percet volt pályán – Székely pedig szép védéssel hozott minket vissza egy picit, de Szita nem tudott háromra zárkózni. Sőt, Hornyák lerohanásánál is védett Green. Ez a hajó elment, a különbség maradt csak kérdés.

19-24

Bóka belül védekezett, ezért emberhátrányba kerültünk, ráadásul Mensah gólt is dobott, ezért nem volt mese, kapus nélkül kellett támadni. Zachariassen nyakra ment, ezért ő is kétperces pihenőt kapott a bíróktól, ezt ki is használta Szita. Sajnos Mortensen a szélről szinte azonnal betalált, jött egy időkérés magyar oldalon.

18-22

Hansen dobott ordas nagy gólt, túloldalon viszont Bánhidi bevetődésekor Green lábbal hárított. Már kicsit gáláznak a dánok a lelátón és a pályán is, de elrontotta Ligetvári a kínai figurát, Zachariassen pedig kapu fölé dobott, így újra mehettünk egy szépítő gólért. Hornyák végül szerencsével labdához is jutott, szélről pedig nem hibázott. Tíz perccel a vége előtt négy a különbség.

17-21

Bóka rafkós volt, finoman a kirepülő Green alatt perdített egy gólt, a dánok pedig némi tanácstalanság után időt kértek. Hiába volt mindez, hiába hullámzott a közönség, Székely kiszedte a bal felsőbe tartó Lauge-lövést. Bejött újra Máthé és Szita, viszont a Sipost eltüntető Laugét állították ki két percre. Passzív miatt el kellett vállalni távolról egy lövést, Máthé a kapufát találta telibe. Jó volt a magyar blokk és Máthé második lövése már jó volt.

15-21

Nagy góljai tartanak minket négyen, de Bánhidit állandóan szabálytalannak látják a német bírók és elvették a labdát tőlünk. Újra büntetőhöz jutottak a hazaiak, negyedjére is bevágta Hansen, ráadásul Green már megint védeni tudott, Zachariassen pedig hatra növelte az előnyt.

14-17

Szenzációs támadást vezettünk, ám Green ezúttal kifogott Juhászon, szerencsére a lerohanást elszúrták a skandinávok. Bóka lövését is kivédte a dán kapus, így nem sikerül a zárkózás, sőt Zachariassen jókor lépett be Nagy László mögé és a kapott labdát köszönte, bevágta. Nagy viszont minden dühét beleadta egy lövésbe túloldalon, sőt egy kapufa után Bóka lerohanásból eredményes volt, így nagyon nehezen, de végre zárkóztunk kicsit.

12-16

Székellyel a kapuban kezdtük a második félidőt, ráadásul Juhász egész gyorsan dobott egy gólt. Nem bírtak a védőinkkel a dánok, Bánhidi labdát szerzett, ám a bírók mégis kiszórták két percre mezhúzás miatt. Hansen zseniális passzából Svan be is talált, Juhász viszont elkapta a fonalat és egy betöréssel újra négyre csökkentette a különbséget. Székely is lábbal védett egy labdát, lassan lépegetünk előre.

Ezért tepernek úgy a dánok

A középdöntő első meccsén a svédek ripityára verték Tunéziát, a 35-23-mal üzentek is az ellenfeleiknek. Ahhoz, hogy a dánok tartsák velük a lépést, ma nyerniük kell. Sajnos eddig jól csinálják: 71%-os a helyzetkihasználásuk.

Jön a szünet

Hiába védekeztünk jól, támadni már nem maradt idő és Ligetvári saját térfeléről leadott, utolsó másodperces lövését könnyen blokkolta Landin. 15-10 a dánoknak, pokoli második félidő vár ránk

10-15

Green a szemünket is kivédi, 7/4-es mutatót hozott, mióta beállt, Svan viszont belőtte a maga helyzetét, így tovább nőtt az előny. Juhász viszont csak belőtte a tizedik magyar gólt, erre másfél perccel a vége előtt időt kértek a dánok is. Lauge helyzetbe került, maradt 70 másodpercünk az ötgólos differencián javítani, Juhász bátran be is tört, de felborították, járt Landinnak a két perc. Bánhidi vállalta a hetest, Green viszont megfogta.

9-13

Szita sokat vállal, de felemás sikerrel dobja a labdákat, csakhogy Zachariassen is elpuskázott két helyzetet. Ennek ellenére hatodjára is eladtuk a labdát egy technikai hibával, amiből Hansen piszok nagy gólt dobott. Nagyon nehéz lesz így faragni a hátrányból.

8-12

Szita elpasszolta magát, az ebből indított támadás végén már néggyel elszáguldott el mellettünk az olimpiai bajnok, így aztán Csoknyai István inkább időt kért.

8-10

Máthé és Juhász lövését is védte Green, nem jött nekünk jól az ellenfél cseréje, így háromra nőtt a hazaiak előnye tíz perccel a félidő vége előtt. Szita Zoltán viszont beállva azonnal gólt lőtt, csakhogy azonnal jött a válasz Laugétól. Szita aztán úgy becsapta Möllgardot egy csellel, hogy nem csak szépített, hanem kiállították róla a dánt. A skandináv bekk még gratulált is neki, hogy így megetette.

6-8

Gyors gólváltás után “elfogytak” a kiállítások és elég tanácstalannak tűntek a mieink, de Ligetvári az utolsó pillanatban gólt dobott. Mikler egy távoli lövést is megfogott, így az egyenlítésért vezethetett támadást a magyar csapat a csereként beálló Green kapujára. Máthé Dominik bátran el is vállalt egy lövést, de nem jött be, a dán kapus hárított. Mikkel Hansen viszont negyedik lövéséből is betalált.

4-6

Bóka és Svan összeütközött, sajnos a magyar kézis egyrészt belül védekezett, másrészt ki is állították két percre, ráadásul Mikkel Hansen a büntetőt is bevágta. Hornyák szépített, sőt Landint a semmiért kiküldték a német játékvezetők, majd Lékait is kiküldték, aki ugyanannyira vétlen volt, mint korábban a dán esetében. Hansen továbbra sem rontja el a heteseit sajnos, 6-4 oda.

3-4

Csúnyán átverték a magyarokat és a bal szélen teljesen üresen emelkedett Landin, aki nem is hibázott. A német bírók elejét veszik a kemény védekezéseknek, Nagy és Möllgaard is besárgult az első tíz perc alatt. Nem zavart meg minket az, hogy kevésbé volt folyamatos a játék az elmúlt percekben, Bánhidi szépített, őt róla állították ki Haldot, amivel mi kerültünk elsőként emberelőnybe, a figurát viszont olvasta Landin, maradt a 4-3.

3-2

Lauge megverte sajnos a védőjét és gólt dobott, erre volt még válaszunk, majd Landin bal szélről indulva volt eredményes, amire egy rossz bejátszással feleltünk, így 3-2-nél támadhatott a házigazda. Szerencsénkre Lauge nagyon átlátszó lövéssel próbálkozott, ezt Mikler magabiztosan fogta, ám Ligetvári lövése célt tévesztett, így aztán vezetnek a dánok.

A dánok kezdtek

Elsőre jól sáncoltunk, sajnos Hornyák azonban belül védekezett, Mikkel Hansen pedig kíméletlenül bevágta a hetesét. Rögtön jóvá is tette a hibáját, miután Nagy László a háta mögött megjátszotta jobb szélen. Lerohanni nem lehetett minket, így 2 perc után 1-1.

Ritka a döntetlen egy magyar-dánon

Összesített mérlegünk Dániával szemben:

• 20 győzelem,
  • 3 döntetlen,
  • 16 vereség,

Ezalatt viszont 434–462-es a gólkülönbségünk, vagyis már jócskán mínuszban vagyunk…

Bodó nem valószínű, hogy játszik

Az M4 Sport interjújában elmondta Csoknyai István, hogy a bokasérüléssel bajlódó átlövő bemelegít, de csak végszükség esetén áll majd be. Helyette Szita szerepel majd, aki Császár Gábor helyére került be.

Sérülések itt is ott is

Az idei világbajnokságon sorra hullanak a kézilabdázók, a mi oldalunkon már négyen kidőltek és Császár Gábort is lecserélte Csoknyai István, míg a dánoknál sem fenékig tejfel az élet, René Toft Hansen és Nikolaj Öris Nielsen is megsérült, Hans Lindberget pedig már korábban haza kellett küldeni. Így is kőkemény ez a dán csapat!

Itt egy lehetséges ok a kézi-vb sérüléshullámára
Csak a magyar csapatból négyen estek már ki, de az ellenfeleknél is feltűnően sok a sérülés. A jelenség túlmutat a küzdelem hevességén és a balszerencsén.