Az öttusázók szövetségi kapitányát az elnöki posztjáról hétfőn leváltott Dr. Réczei Géza még regnáló elnökként, korábban jelentette fel. A Nemzeti Sport szerdai lapszámában úgy fogalmazott,
álláspontom szerint személyemet, mint a szövetség elnökét súlyosan sértő, lealacsonyító, valótlan megjegyzésekkel illette nagy nyilvánosság előtt, ami nem méltó a sportághoz, nem méltó a szövetségi kapitányi tisztséghez. A megnyilvánulás stílusa és a valótlan állítások alkalmasak a szövetségbe és az elnöki intézménybe vetett bizalom megrendítésére, továbbá kimerítik a rágalmazást és becsületsértést velem szemben.
Dr. Réczei a 24.hu kérdésére elmondta, a szövetségi kapitány, mint az elnökválasztási kampányban megbízott Jelölő Bizottság elnöke még a hétfői közgyűlést megelőzően nyilvános körben, az elnökség minden tagjának és valamennyi egyesületnek küldött szét egy olyan elektronikus levelet, amelyben a rágalmazás és becsületsértés megtörtént.
A Magyar Öttusa Szövetség exelnöke nem kívánt kitérni a levél pontos tartalmára.
A 24.hu megkereste Dr. Bartha Csabát, a Magyar Olimpiai Bizottság megbízott főtitkárát, aki megerősítette, valóban beérkezett a MOB-hoz a levél.
A levél beérkezéséről értesültem, a MOB jogászainak asztalán van. Kialakítják álláspontjukat és annak megfelelően lép tovább a MOB az ügyben.
Az ügy háttere:
A Magyar Öttusa Szövetség hétfőn tartotta tisztújító közgyűlését. A sportág az utóbbi hónapokban azért forrongott, mert a riói olimpián csúnyán leszerepeltek a versenyzők, de ennek felelősségét nem vállalta a 72 éves szövetségi kapitány, aki nem mondott le.
Megjegyzendő, a 2008-as hasonló mélyrepülés alkalmával is Pálvölgyi volt a szövetségi kapitány. A pekingi olimpia után az elnök, alelnök és a főtitkár is vállalta a felelősséget, távozott posztjáról, de Pálvölgyi akkor is úgy érezte, ő nem tehet semmiről, maradnia kell. Maradt is, még nyolc évig.
Rio után a kapitány mellet az elnökségből sem gondolta senki, hogy változásra van szükség. Olyannyira nem, hogy a Magyar Olimpiai Bizottság még jóval a közgyűlés előtt visszadobta azt a beszámolót, amelyet a szövetség szakmai vezetése állított össze az olimpiai kudarc után. A MOB azért adta vissza újraírásra a dolgozatot, mert az híján volt valós magyarázatnak és jövőkép sem szerepelt benne.
Ilyen előzmények után került sor a hétfői közgyűlésre, amely előtt a legeredményesebb aktív férfiversenyző, Marosi Ádám tartott egy igazán mély érzésű, őszinte beszédet, amelyben kijelentette, belülről versenyzőként úgy érzi; “ütött a magyar öttusasport utolsó órája, tisztítótűzre, totális megtisztulásra van szükség, vadi új koncepciókkal újra kell gondolni mindent, új alapokra kell helyezni a magyar öttusasportot”.
Ilyen előzmények után a Magyar Öttusa Szövetség közgyűlése úgy döntött, elnököt cserél, de mást nem. Az elnökségbe nem kerültek be a sportág anyagilag független, segíteni akaró ikonjai – Fábián László, Mizsér Attila, Szombathelyi Tamás, Balogh Gábor -, ellenben többségben maradtak azok az egyesületi képviselők -a 11 fős elnökségben Honvéd (2 fő), a KSI (1 fő), az UTE (1 fő), a Volán (2 fő), a Csepel (1 fő) -, akik nyolc éve folyamatosan döntenek az öttusa szakmai és a sportág jelenét, jövőjét meghatározó pénzügyi kérdéseiről.
Merthogy ők, mint elnökségi tagok lényegét tekintve maguknak osztják a pénzt, majd mint egyesületi vezető ők költik el, ők számolnak el vele a szövetség felé, ahol újfent felveszik az elnökségi gúnyát és ugyanők hagyják jóvá, legitimálják az elszámolásokat.
Ha valaki ebbe belekavar, lásd Szabó Lajos 2009-13) elnököt, Dr. Réczei Géza (2013-2016) elnököt, akkor azt gyorsan eltávolítják.