Meglehetősen sikeres olimpián voltunk túl 2012 nyarán: a magyar csapat 8 arany-, 4 ezüst- és 6 bronzérmet szerzett Londonban.
Nem sokkal a játékok után a magyar kormány elfogadta, ki mekkora összegre jogosult érmei vagy pontszerző helyezései után. Sőt, ezúttal a nyolcadik helyezettek is jutalomban részesültek. Az aranyéremért 35 millió, az ezüstért 25, a bronzért 20 millió forint járt. A negyedik helyezettek 15, az ötödikek 10, a hatodikak 8, a hetedikek 4, a nyolcadikak 2 millió forintot kaptak.
A páros számban versenyzők az elért eredményekért járó összeg 90 százalékát kapták meg, míg a négyfős csapatok a 80 százalékát. A csapatsportágak képviselői az összegek 70 százalékára lettek jogosultak.
Pénzhez jutottak a szövetségi kapitányok, az edzők (a megítélhető összeg a sportolót illető összeg 60 százaléka lehetett) és segítőik, így például a pszichológusok is. Az egyes összegekre a sportági szövetségek tehettek javaslatot.
Volt olyan szövetség és csapat, ahol a szövetségi kapitány döntött arról, hogyan osztja fel az összeget, Mocsai Lajos, a negyedik helyen végzett férfi-kézilabdaválogatott kapitánya például így tett.
A kormány 2,18 milliárd forintot költött minderre, de sokáig nem hozták nyilvánosságra a teljes összegeket, holott ezt több sajtóorgánum kikérte. Az atlatszo.hu oldal most végre közölhette a listát, miután az Emberi Erőforrások Minisztériuma megküldte az erre vonatkozó dokumentumot. A lista ugyanakkor 228 millió forinttal kevesebb összeget tartalmaz összességében. Egyéves per után adhatta most közre az oldal a jutalmazottak nevét és az összegeket.
Sok vitát váltott ki az is, hogy egyes sportvezetők is pénzhez jutottak, eleddig nem tudtuk, hogy kik és mennyit tehettek zsebre. A 228 milliós különbözetnek hála most sem teljes a kép.
Érdekességek akadnak a listán: Kozák Danuta kétszeres olimpiai bajnok, egyéniben és a négyes tagjaként 35+28 millió forintra lenne jogosult, de a 63 millió forintot 31,5+31,5 milliós utalás révén kapta meg.
A fenti összegek a kormányrendeletnek megfelelő, így hát mindenképp korrektnek nevezhető összegek. A válogatottba delegált játékosok klubedzői/nevelőedzői is jutalomban részesültek, ezek összege akár 3-4 millió forint is volt.
Akadnak azonban sportvezetők is, akik kaptak jutalmakat, méghozzá sokan, sok milliót, de a sportági szövetségek alkalmazottainak, irodavezetőknek is jutott az összegekből.
További érdekességek is akadnak, és hát a részletekben is el lehet merülni. Ott vannak például a férfi-kézilabdázók: a negyedik helyért elviekben 10 és fél millió forint járt volna a csapat tagjainak. Nem mindenki kapott ugyanakkor ennyit, valaki pedig többet kapott.
A vízilabdázóknál is különböztek az összegek, a női válogatott negyedik helyen végzett, de a csapat tagjai változó összeghez jutottak, csakúgy, mint az 5. helyezett férfiak is.
Az olimpiai és a paralimpiai jutalmak összegei között ITT és ITT lehet mazsolázni.