Aki szereti a növényeket, az szeretne minél többet látni maga körül. Kert nélküli otthonokban többnyire mindennek gátat vet a helyhiány. Erre ma már tökéletes megoldást nyújt a falikert, növényfal vagy más néven vertikális, azaz függőleges kert. Ezzel a módszerrel a tér magasságát is kihasználva helyet tudunk spórolni, ráadásként a látvány is különleges lesz. A kertekben már egyre több helyen bevetik ezt a praktikus megoldást, most az otthonokban is elkezdte hódító útját.
Milyen előnyei vannak egy fali kertnek otthonunkban?
- legfőbb előnye a környezetre gyakorolt légszűrő, levegőtisztító hatás, hiszen megszűrik a környezetből a szén-dioxid és más káros anyagok koncentrációját
- a zöld látványa, közelsége frissítőként hat a mai kor betondzsungelében
- javítják a helyiség páratartalmát, ami különösen fontos a téli fűtési szezonban
- helytakarékos és praktikus elhelyezése a növényeknek
A függőleges kert tehát az egyik legjobb megoldás a otthonunk szépítésére és egészségünk védelme érdekében. Természetesen erkélyünk szabad falára is tervezhetünk függőleges kertet, így az ott töltött idő még inkább élményteli lehet. Egy másik praktikus módja ha a konyhánkba tervezzük, ahol friss fűszernövényeink mindig kéznél lehetnek.
A növényfalat, illetve a hozzá szükséges elemeket ma már szakáruházakban beszerezhetjük, de a barkácsolás szerelmesei otthon is elkészíthetik. Ha valaki az utóbbi mellett dönt, jó, ha tudja, hogy egy ilyen kert szereléséhez némi kertészeti ismeret is szükséges. A falikert ugyanis növénynevelés nagyban, így ugyanazok a kellékek szükségesek hozzá, mint például virágtartó, földkeverék, növény, csak a virágtartó része különleges. Tudni kell tehát, hogy egy-egy adott növénynek milyen igényei vannak, és ahhoz kell tervezni a szerkezetet. Olyan tartó az ideális, amit egyrészt könnyen a falra lehet akasztani, van elég hely a növénynek is benne, és az öntözés is egyszerűen megoldható.
Milyen növényt ültethetünk a növényfalba?
A válasz egyszerűnek tűnhet: bármilyet. Mielőtt azonban elhamarkodnánk a döntést, nézzük meg, hogy a hely, ahová a növények kerülnek, milyen feltételeket biztosít. Néhány szempont:
- Fényigényes növényt ne tegyünk árnyékba.
- A kisebb növények, melyekből több egyformát is tudunk ültetni, egységesebb felületet ad.
- A konyhában nagyszerű megoldás a fűszernövényekből készült falikert.
Az alábbi fűszernövények jó szolgálatot tehetnek a konyhában:
- Petrezselyem – A magyar konyha nélkülözhetetlen fűszere.
- Bazsalikom – Univerzális dísz-, fűszer- és gyógynövény. Kiválóan alkalmas levesek, saláták, főzelékek, szószok, sültek elkészítéséhez, sőt szörpök és öntetek ízvilágát is megbolondítja.
- Borsmenta – Szörpök, teák , saláták, hústöltelékek, sültek ízesítésére, és még sok egyéb hasznos dologra is felhasználhatjuk a háztartásban.
- Citromfű – A borsmenta mellett az egyik legkedveltebb teanövény. Friss levelét felhasználhatjuk salátákba, levesekbe, szószokba, de fűszerezhetünk vele húsokat és szárnyasokat is, és készíthetünk belőle karmelita vizet is.
- Levendula – A konyhában főleg előételekhez és desszertekhez illik, de készíthetünk még belőle, teát, szörpöt, likőrt és még fagylaltot is.
- Majoranna – Az egyik legnépszerűbb fűszer, libasültekhez, vagdalt húsokhoz, máj mellé, egytálételekhez, valamint a paradicsomhoz is illik, de a krumplifőzelék is elképzelhetetlen nélküle.
- Rozmaring – Sokoldalúan alkalmazható, intenzív fűszernövény, pizza tészta, burgonya, szárnyas, gombás- halételekhez illik, ráadásként az illata memóriajavító is.
- Oregánó – A görög konyha alapfűszere, de a legkülönfélébb hal- és húsételek fűszerezésére is használjuk. Egészségmegőrző hatása is említésre méltó.
- Kakukkfű – A kakukkfű alkalmas levesek, szószok, pástétomok, vadak, szárnyasok, egytálételek, gombák, paradicsomos ételek és természetesen a pizza ízesítésére.
- Zsálya – Jól illeszkedik a paradicsomos ételekhez, főleg az olasz paradicsommártásokhoz.