Az ICAS-t az európai önszabályozó reklámtestület, az EASA hozta létre, hogy a reklámipart érintő globális kihívásokra adjon választ.
Az EASA egyébként eddig is lényegesen több volt egy európai szervezetnél, hiszen eddig is rendelkezett 11 Európán kívüli taggal, köztük a hatalmas reklámpiaccal rendelkező Kanadából, Ausztráliából, Új-Zélandról, Indiából, Brazíliából, Mexikóból és Indiából, de nemrég úgy döntöttek, hogy a hiteles válaszokhoz és a nagyobb globális lefedettséghez nevében és struktúrájában is új szervezet kell.
Megmarad az EASA is, sőt szoros együttműködés lesz
Erősebb válaszok kellenek
Az új szervezet kapcsán Stephan Loerke, a WFA (Hirdetők Világszövetsége) elnöke, egyben az új ICAS alelnöke, aki az alakuló ülés idején kapta meg és osztotta meg a hírt a kínai önszabályozó szervezet megalakulásáról és csatlakozási szándékáról, azt nyilatkozta, hogy az új szervezetre azért volt szükség, mert reklámipart érő kihívások globálissá váltak, ezekre pedig a korábbiaknál szélesebb, erősebb és hivatalosan is globális válasz, vagyis az önszabályozás legjobb gyakorlatának világméretű alkalmazása szükséges.
Ausztráliának is szerepe van
A jogalkotókkal folytatott párbeszéd során eddig is fontos üzenet volt, hogy az önszabályozás gyakorlatával nem vagyunk egyedül, az megfelel a nemzetközi gyakorlatnak, tagja vagyunk nemzetközi szervezetnek, sőt több „Best Practice Award” díjjal is büszkélkedhetünk. Bár azt furcsa volt mondani Ausztráliában, hogy a szervezetet Európai Önszabályozó Szervezetnek hívják. Az új szervezet bizonyára ösztönzőleg hat az APEC térség (Ázsia és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés) más országaiban lévő önszabályozó szervezetek további fejlődése és csatlakozása számára – fogalmazott Fiona Jolly, az Ausztrál Önszabályozó Szervezet igazgatója, az APEC térséget képviselő új ICAS alelnök.
Spanyol lett az ICAS elnöke
Büszkék vagyunk arra a hatalmas munkára, amelyet az EASA tett fennállásának 25 éve alatt a legjobb gyakorlatok kialakítása és az önszabályozás nemzetközivé tétele területén. Globális kihívásokkal nézünk azonban szembe, és a felelős kommunikáció globálissá tétele is új feladatokat jelent. Ezért kell az ICAS – hangsúlyozta José Domindo Gómez Castallo a spanyol önszabályozó szervezet igazgatója, az ICAS megválasztott elnöke, aki az elmúlt évek során az alapítás vezére volt.
Magyarországról érkezett a javaslat a nemzetközivé válásra
Nem felejthetjük el azt sem, hogy négy éve Fazekas Ildikó volt az, aki – még EASA elnökként – felvetette a nemzetközivé válás ötletét, és megfogalmazta az erre vonatkozó javaslatot, ezért mindenképpen a hamarosan felálló elnökségében van a helye – tette hozzá az elnök.
(Fazekas Ildikó, az EASA korábbi elnöke jelenleg a magyarországi Önszabályozó Reklám Testület, az ÖRT főtitkáraként dolgozik.)