Kultúra

Turulbajnokságot rendeznek vasárnap Szegeden

A különleges labdajáték idén százhúsz éves.

Turuljáték-, vagy más néven röptenisz-bajnokságot rendeznek vasárnap Szegeden – tájékoztatták a torna szervezői az MTI-t.

A turuljáték szabályait 1903-ban ismertette és adta ki Halácsy Antal játék-, torna- és vívómester (ez a kötet teljes hosszában itt olvasható), majd ezt követően az ország nagyvárosaiban a sportágat népszerűsítő körútra indult, de

a játék csak Szegeden vert gyökeret, és vált az elsősorban szegényebb társadalmi rétegek szórakozásává.

A turult a teniszhez hasonlóan egyéniben vagy párosban, 5 x 10 méteres pályán játsszák, aminek felezővonalán, két méter magasban háló van kifeszítve.

A versenyzők a teniszlabdát különleges keményfa ütőkkel hozzák játékba, amik egy legfeljebb 15 centi átmérőjű korongból és annak középpontjához merőlegesen rögzített nyélből állnak. Kezdetben a nyél hosszabb volt — és mivel a játék a vívás megalapozó sportágaként indult – azt a végénél vagy a közepénél marokra fogták a versenyzők. Ma a nyél legfeljebb 18 centis lehet, és többféle (tenyeres, tollszár vagy az ujjak közé rögzített) fogásmód is használatos.

A turul más ütős labdajátékokhoz hasonlóan zajlik, ám sajátossága, hogy az adogatás joga az előző labdamenetet elvesztő játékosé. A játszmát az a játékos nyeri, aki legalább két pont különbséggel szerez hat pontot. A mérkőzés a nőknél kettő, férfiaknál és párosban három nyert játszmáig tart. A páros játéknál a labda megütése nincs sorrendhez kötve.

A vasárnapi bajnokság Dr. Harsányi Géza gyermek- és tüdőorvosnak állít emléket, aki a XX. század második felének volt kiemelkedő játékosa, egyéniben és párosban 22 bajnoki címet szerzett.

A tornán női, férfi, páros, valamint gyermek, ifjúsági és szenior kategóriákban is rendeznek mérkőzéseket.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik