Kedves Miklós!
Bármelyik korosztály családtagnak tekint. Erős vagy, hősies, becsületes, ráadásul érdekesen, egyedien az. Izmaidra Chuck Norris is csettintene, de sosem büszkélkedsz velük. – Furcsa ügymenet a klasszikusokkal, hogy hajlamosak vagyunk azonnal szoborként, utcaként, iskolaként gondolni rájuk, holott Arany János, szellemi édesapád nagyon fiatal volt, amikor téged megírt – írja Toldi Miklósnak címzett levelében Esze Dóra a Libri Magazinon! A szerző felnőtt fejjel olvasta újra a könyvet, ebből írt könyvajánlója a Libri Magazinon olvasható.
Újra World Press Photo kiállítás
Újságként különösen az egyik kedvenc kiállításunk, amely hitelesen mutatja be képeken keresztül az elmúlt év történéseit. A világszerte 120 helyszínen bemutatott válogatás Magyarországon 2021. szeptember 24-től október 31-ig tekinthető meg a Magyar Nemzeti Múzeumban. A kiállítás 151 felvételét nemzetközi zsűri válogatta 130 ország 4315 fotóriporter 74470 fotójából.
Jegyek már kaphatóak a Magyar Nemzeti Múzeum jegypénztárában és a jegymester.hu felületén!
„HÍV A DUNA 2021”
Látványos vízi rendezvénynek lehetnek tanúi azok a fővárosi és kerületi polgárok, akik szeptember 25-én, szombaton délelőtt kilátogatnak a Margit híd és az Árpád híd közötti Duna partra, ugyanis most hétvégén lesz az immár 30 éves múltra visszatekintő gróf Széchenyi István Tízevezős Amatőr Regatta, Tízevezős Országos Egyetemi Bajnokság és Versenyevezős Regatta.
Az Oxford-Cambridge mintájára a balatoni hullámzást is „elviselő” fixüléses tízevezős hajókban különböző cégek, intézmények amatőrjei és az egyetemisták ülnek majd. A verseny helyszíne: Margitsziget budai oldali Duna szakasz.
A harcművészeti filmek rajongói örülhetnek
Az új Marvel-filmben végre tényleg kínaiak játszanak kínaiakat, sőt egy félkarú román férfi kivételével fehér bőrű szereplő sincs mellettük. A Shang-Chi két világ filmje: San Franciscóban és Makaón játszódik; felerészt angolul, felerészt mandarin kínaiul beszélnek benne; műfaja pedig az amerikai gyökerű szuperhősfilm és a kínai vuhszia – fantasztikus motívumokkal, látványos légi balettekkel, mitikus figurákkal dúsított kínai harcművészeti történet – keveréke, írtuk a filmről szóló kritikánkban.
Plusz pont, hogy a Shang-Chi attól is elüt a klasszikus Marvel-filmektől, a rajongóknak szóló kikacsintásoktól eltekintve hiányoznak a szuperhősfilmek régi bútordarabjai, akik halott bajtársaikra emlékező monológokkal vagy a földönkívüli inváziót magyarázó fontoskodásukkal szokták elnehezíteni a történeteket. Ráaadásul a „főgonosz” itt nem szimpla Marvel-gonosz, hanem méltóságteljeses és megváltásra váró figura. Szóval irány a mozi!
Shang-Chi és a Tíz Gyűrű legendája (Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings), 2021, 132 perc. 24.hu: 7/10.
Utazzunk még egy kicsit idehaza!
Pannonhalmán van az első illatmúzeum az országban, itt egészen az alapoktól indítják az illatokkal való ismerkedést. Megismerhetjük az ezeréves szerzetesi gyógynövénykultúrát, a gyógyászat és az illatszeripar alapanyagát adó illóolajok előállításáz, a termékek gyártását – és nem mellesleg finom illatokat szagolhatunk. Akik nem félnek a magasságtól, azoknak ajánlunk a pannonhalmi, 20 méteres Boldog Mór-kilátót, ahonnan a környék bámulatos panorámája tárul elénk. Hogy miért érdemes Pannonhalmára utaznunk, itt írtunk bővebben.
Színház újra a világ
Cikkünkben kiválasztottuk az őszi évad legérdekesebbnek ígérkező előadásait, illetve azokat is, amelyeket már esetleg korábban bemutattak, de a koronavírus-járvány korlátozásai miatt még nemigen volt idejük bizonyítani. Az ősz első két hónapjában ezt a tíz darabot várjuk leginkább:
Az biztos, hogy jó pár ígéretes előadást nézhetünk meg az ősszel a színházakban, szóval ideje bepótolni az elmaradást.