Nagyvilág europoli

600 millió forintot költ a kormány jogászokra, hogy szembeszálljanak a migrációs bírsággal

JOHN THYS / AFP
JOHN THYS / AFP

Ahogy a kormány már szeptemberben bejelentette, elfogadhatatlannak tartja a Magyarországra kiszabott migrációs bírságot, és jogi lépéseket fog tenni az ügyben. Az ehhez szükséges felhatalmazást és pénzügyi fedezetet a kormány határozatban is kihirdette a szerdai Magyar Közlönyben – közölte az Igazságügyi Minisztérium (IM) csütörtökön az MTI-vel.

Mint ismert, az Európai Bíróság Magyarországot egyszeri 200 millió eurós, vagyis 80 milliárd forintos büntetés, valamint napi 1 millió eurós késedelmi kamat megfizetésére kötelezte abban a perben, amelyet az Európai Bizottság indított Magyarország ellen a migrációs szabályok miatt. Ez az összeg hétszerese annak, amit az Európai Bizottság indítványozott a bíróság számára. A pénzt a Magyarországnak szánt uniós támogatásokból kezdték el levonni.

A kormány már a bírság kiszabásakor nyilvánvalóvá tette, hogy ezt a bírságot Magyarország elfogadhatatlannak tartja és nem kívánja kifizetni, ezért az igazságügyi miniszter arra kapott megbízást, hogy vizsgálja meg azokat a jogi lehetőségeket, amelyekkel az ítélet következményei elháríthatók. A konkrét jogi lépésekhez szükséges szakmai munkára tapasztalt nemzetközi jogászok bevonásával kerül sor, amelyhez a kormány 600 millió forint fedezetet is biztosít – írták.

A tárca álláspontja szerint ha Magyarország végrehajtaná az a határozatot, akkor meg kellene szüntetni a határőrizetet és az ország tele lenne itt állomásozó migránsokkal, így az Európai Unióban beadott menekültkérelmek 25 százalékát Magyarországon kellene elbírálni, ami migránsgettók kialakulásához vezetne.

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik