A román hatóságok tájékoztatták a Bukaresttel szövetséges országokat a romániai elnökválasztás befolyásolását célzó példátlan külföldi beavatkozási kísérletekről – tudatta csütörtökön a bukaresti külügyminisztérium.
A külügyi közleményben felidézték: a román hatóságok feloldották a titkosítást, és nyilvánosságra hozták azokat a jelentéseket, amelyek szerint a román elnökválasztás illegális finanszírozással és a digitális kampányok mesterséges felerősítésével véghez vitt rosszindulatú külső műveletek, illetve nagyszabású kibertámadások célpontjává vált.
A bukaresti külügyminisztérium szerint ezek a
folyamatos és kitartó kísérletek
azt célozzák, hogy aláássák Románia szilárd elkötelezettségét az euroatlanti értékek, valamint EU- és NATO-tagsága iránt. A román hatóságok nyomozást indítottak a jelenleg is tartó befolyásolási kísérlet kivizsgálásának érdekében.
Tájékoztatták a szövetségeseket erről a külföldi beavatkozási kísérletről, ugyanakkor minden szükséges intézkedést megtesznek a demokrácia, a nemzetbiztonság és a szuverenitás védelme érdekében – olvasható a bukaresti külügyminisztérium csütörtökön kiadott közleményében.
Előzőleg a washingtoni külügyminisztérium szóvivője jelezte: az Egyesült Államokat aggodalommal tölt el a román Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) jelentése, amely szerint Oroszország a romániai választási folyamat integritásának befolyásolására irányuló rosszindulatú kibertevékenységben vesz részt.
Matthew Miller külügyi szóvivő szerdai sajtónyilatkozatában leszögezte: az Egyesült Államok nagyra értékeli azt a hozzájárulást, amelyet Románia erős NATO-szövetségesként és európai uniós partnerként tanúsít. Hozzáfűzte: komoly negatív hatással lenne az Egyesült Államok és Románia biztonsági együttműködésére, ha Romániát külföldi szereplők eltérítenék arról a fejlődési pályáról, amely nehezen megszerzett euroatlanti tagságán alapul, a külföldi befektetések korlátozására irányuló döntés pedig eltántorítaná az amerikai vállalatokat a romániai befektetésektől.
Eközben az Európai Bizottság csütörtökön felszólította a TikTok online videomegosztót, hogy
fagyasszon be és őrizzen meg minden adatot a legutóbbi romániai, valamint az Európai Unióban a jövőben esedékes
választásokkal kapcsolatban.
A bizottság brüsszeli közleményében Henna Virkkunen, a technológiai szuverenitásért, biztonságért és demokráciáért felelős biztos bejelentette azt is, hogy a bizottság ezzel egy időben szorosabbra fűzi kapcsolatait a digitális és kiberjogi szabályozó szervekkel szerte Európában.
A döntés a 2024. november 24. és 2025. március 31. közötti európai uniós nemzeti választásokra vonatkozik – tájékoztatott az uniós testület, hozzátéve, hogy az esetleges vizsgálatot a digitális szolgáltatásokról szóló európai uniós jogszabály (DSA) teszi lehetővé. A vizsgálat a DSA alapján az Európai Bizottság illetékességébe tartozó folyamatokra vonatkozik, és nem magára a romániai választási folyamatra, amely tagállami hatáskörbe tartozik – olvasható a közleményben, amelyben aláhúzzák, hogy a döntés értelmében a TikToknak meg kell őriznie az ajánlórendszereinek kialakításával kapcsolatos belső dokumentumokat és információkat, valamint azt, miként kezeli a szándékos manipulációs kísérleteket.
(MTI)