Nagyvilág

Putyinnak az emberanyag-gazdálkodás, Kim Dzsongunnak a harci tapasztalat miatt lehet fontos az észak-koreaiak bevetése Ukrajna ellen

KCNA / KNS / AFP
Miniszteri szintű megbeszélés Oroszország és Észak-Korea között Phenjanban. Alekszandr Kozlov a természeti erőforrások minisztere Észak-Korea külgazdasági miniszterével ír alá megállapodást.
KCNA / KNS / AFP
Miniszteri szintű megbeszélés Oroszország és Észak-Korea között Phenjanban. Alekszandr Kozlov a természeti erőforrások minisztere Észak-Korea külgazdasági miniszterével ír alá megállapodást.
Nagyon úgy tűnik, hogy Észak-Korea katonailag is részt vesz az ukrajnai konfliktusban. Egybehangzó állítások szerint körülbelül 10 ezer katonát küldtek Kurszk térségébe, hogy Oroszország oldalán harcoljanak, az ukránok ellen. A fejlemény mindenképpen mérföldkő a konfliktusban, és annak geopolitikai vonatkozásában is. Valószínű, de nem bizonyított, hogy Észak-Korea a rá vonatkozó szankciók további szabotálását, valamint pénzt és fegyvereket szeretne Oroszországtól. Kína szerepe azonban egyelőre homályos. Mennyire teszi mindez rizikósabbá Oroszország és Észak-Korea nemzetközi szerepét? Milyen veszélyei vannak annak, ha egy a nemzetközi jogot semmibe vevő, szomszédja megsemmisítésére törő diktatúra „kiszabadul” a karanténból? És mennyire áll mindez Kína érdekében?

Az elmúlt időszakban az egyik legtöbb figyelmet minden bizonnyal az a hír kapta az orosz–ukrán háború kapcsán, hogy Észak-Korea katonákat küld az ukrajnai frontra. Phenjan állítólag tízezer emberrel segítené ki Putyint, és lehetséges, hogy ez csak a kezdet.

A legtöbb híradás szerint az észak-koreaiak már Kurszk körzetében vannak, a legfrissebb jelentések szerint azonban még tart a kiképzésük. Ez az a térség, ahol az ukránok sikeresen betörtek orosz területre, de amelynek jelentős részét az orosz csapatok már visszafoglalták. Korábban arról szóltak az elemzések, hogy az ázsiai ország az Ukrajna által megszállt terület visszaszerzésében vehet majd részt. Az amerikai hírszerzés információi alapján ezt a tervet Washington már októberben nyilvánosságra hozta, és azóta egyéb értesülések és videofelvételek is tanúsították. „Minden jel arra mutat, hogy [Észak-Korea katonái] harci vagy harci támogató szerepet fognak játszani” – mondta akkor Pat Ryder, a Pentagon szóvivője.

Azt, hogy harcoló észak-koreai egységek lennének Oroszországban, Phenjan kategorikusan tagadja. Vlagyimir Putyin viszont a BRICS-országok kazanyi találkozóján látszólag elismerte, amikor egy kérdésre ironikusan úgy válaszolt: „Képek… ez komoly dolog. Ha képek is vannak [róla], az már jelent valamit”. Később az orosz elnök, némileg komolyabban, azt is hozzátette:

Sosem kételkedtünk abban, hogy az észak-koreai vezetés elkötelezettsége komoly. Viszont az a mi döntésünk, hogy ezt a gyakorlatba hogyan ültetjük át

– mondta Putyin az észak-koreai–orosz szövetségesi szerződésről, amelyet aznap ratifikált az orosz parlament alsóháza.

Mindazonáltal a kérdésben sok a homályos részlet, hiszen erről az akcióról nincsenek hivatalos információk, és persze sok a dezinformáció és a szándékos összezavarási kísérlet is.

Vjacseszlav PROKOFYEV / POOL / AFP Vlagyimir Putyin televíziós beszédet mond 2024. november 21-én.

Ágyútöltelék vagy elitegység? Putyinnak egyre megy…

David Maxwell, az amerikai különleges erők nyugalmazott tisztje szerint az észak-koreaiak a nyugati fegyvereket és kiképzést kapó más különleges erőkkel szemben alapból hátrányban vannak, és többségük, az egyszerű sorkatonákhoz hasonlóan, szolgálati ideje nagyobbik részében építkezéseken vagy a földeken dolgozott. Azt azonban még Maxwell is elismeri, hogy az észak-koreai katonák fegyelmezettek, fanatikusak, és képesek a legtöbbet kihozni az elavult felszerelésükből.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik