Nagyvilág europoli

A kormány nem fizette meg Brüsszelnek a 200 millió eurós bírságot, amit így lehet, hogy az uniós támogatásokból vonnak le

Marco Tacca / Getty Images
Marco Tacca / Getty Images

Újabb kanyart vehet a magyar kormány és az Európai Bizottság konfliktusa, miután előbbi, határidőre, nem fizette ki Brüsszelnek azt a 200 millió eurós büntetést, amit még júniusban szabott ki a Bizottság, „példátlan és kivételesen súlyos uniós jogsértés” miatt.

Magyarországot azok után marasztalták el, hogy az Európai Unió Bírósága 2020-ban megállapította, hogy nem tartottuk tiszteletben az uniós jog szabályait, többek között a nemzetközi védelem megadására és a jogellenesen tartózkodó, harmadik országbeli állampolgárok visszatérésére vonatkozó eljárások területén. Az Európai Bizottság a nyár elején úgy ítélte meg, hogy Magyarország továbbra sem tett eleget a 2020. évi ítéletben foglaltaknak (kivéve a tranzitzónákat, amelyeket Magyarország már ezen ítélet kihirdetése előtt bezárt), így újabb kötelezettségszegés megállapítása iránti keresetet terjesztett elő és pénzügyi szankciók kiszabását kérte. Ennek összege egy 200 millió eurós átalányösszeg, amihez, késedelem esetén, további egymillió eurót számítanak fel, naponta.

Az Euronews jelentése szerint a magyar kormány nem fizette meg a 200 millió eurót határidőre, így a Bizottság most egy újabb felszólítást küldött, szeptember 17-i határidővel. Amennyiben Magyarország továbbra sem fizet, Brüsszel aktiválja a „beszámítási eljárást”, és levonja a bírság összegét az országnak járó uniós forrásokból, amelyek egy része már jelenleg is be van fagyasztva a jogállamisági problémák miatt.

Azt a magyar kormány már többször jelezte, hogy nem hajlandó kifizetni az egyszeri, 200 millió eurós és a napi 1 milliós bírságot.

Kapcsolódó
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik