Míg Európa 27 államban négy nap alatt 373 millió ember választhat az Európai Parlament képviselői közül, Indiában hét héten át csaknem egymilliárd ember szavazhatta meg parlamenti törvényhozóit. Hónapokon át az volt az egyöntetű vélekedés, hogy a jelenleg hatalmon levő Bháratíja Dzsanatá Párt (BJP) elsöprő többséget fog szerezni, sőt néhány napja az exit pollok még azt mutatták, nem elképzelhetetlen, hogy Narendra Modi miniszterelnök hindu nacionalista pártja a kétharmados többséget is megszerezheti.
A BJP is meglehetősen magabiztosan nyilatkozott a voksolással kapcsolatban, a tervük 400 mandátum (a képviselői helyek több mint 70 százaléka) megszerzése volt.
A szakértők, a felmérések és a kormánypárt elképzelése elég messze állt a valóságtól, olyannyira, hogy az egyik közvélemény-kutató vezére élő adásban el is sírta magát. Noha Modit zsinórban harmadszor is kormányfővé választják – erre csak India első miniszterelnöke, Dzsaváharlál Nehru volt eddig képes –, pártja elveszítette a parlamenti többségét.
Bár a többségét elveszítette a vezető kormánypárt, bizonyos szempontból mégis győzelemnek tarthatja Modi az eredményt: az INDIA elnevezésű ellenzéki szövetség 235, a BJP koalíciós partnerei 52 mandátumot szereztek. Ugyanakkor a kormányfő és pártja túlzott előzetes önbizalma miatt nem véletlen érzik úgy sokan a saját táborukon belül is, valójában veszítettek.
Modi 23 éves politikai karrierjében egyszer se történt még olyan, hogy egy választás után, akár India miniszterelnökeként, akár Gudzsarát állam főminisztereként, ne állna mögötte pártja többsége a törvényhozásban.
Az Indiai Nemzeti Kongresszus, az INDIA vezető pártja, amely több másik szövetségese mellett, a felmérésekkel szemben, növelni tudta a támogatottságát, „morális győzelemnek” minősítette az eredményt.
Modi egy évtizedes kormányzása alatt egy központosult a hatalom, személye körül pedig igazi kultusz alakult ki. Mindent bevetett, hogy elérje a nyilvánosságot,
- a heti rádióműsortól kezdve,
- a 3D-s hologramja országjárásán
- és 80 rizikó nélküli interjún át,
- a hindu nacionalista kampányát a végletekig toló online kampányig.
„Egy erős, karizmatikus figurának tekintik, akit szinte a pártpolitika felett állónak tartanak, és aki visszahozza Indiát a régi hindu civilizáció nagyságához”, írja a Guardian, amely szerint „messianisztikus bűbájt” szórt a választókra, vagy legalábbis eddig így volt.
Az indiai demokrácia történetében még egy vezető sem mutatkozott úgy, mint Isten küldötte.
– nyilatkozta a Diplomatnak Apúrvánánd, a Delhi Egyetem hindu irodalom professzora, politikai kommentátor. Modi kormányzása közben egyre jobban elterjedt a tekintélyelvűség, az urambátyám viszonyok, a sajtószabadság pedig egyre rosszabb állapotba került.