Élő Nagyvilág

Washington azonnali tűzszünetről nyújtott be határozattervezetet

AFP
AFP

Azonnali tűzszünetre szólított fel a WHO főigazgatója

Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója is azonnali tűzszünetet követelt Gázában, hogy biztosítva legyen a segély- és élelmiszer szállítmányok beáramlása. A levegőből és tengeren keresztül történő segélyszállítást Tedrosz üdvözölte, de nem tartja őket elégségesnek.

Csak a szárazföldi átkelőhelyek bővítésével lehet kellő mennyiségű segélyszállítmányt bejuttatni, és megállítani az éhezést

– mondta.

A WHO-vezér arról is beszélt, hogy a kórházakban, köztük a rafahi al-Shifa kórházban, zajló harcok miatt lehetetlen az ENSZ-segélyszervezetek számára az ellátmány szétosztása.

(al-Dzsazíra)

ENSZ: a Gázai övezet épületeinek 35 százaléka megsemmisült

A Gázai övezetben található épületek 35 százaléka megsemmisült vagy megrongálódott a palesztin területen az elmúlt hónapokban folytatott izraeli hadműveletek következtében – közölte az ENSZ műholdas központja (UNOSAT) csütörtökön műholdas felvételek elemzése alapján.

Izrael tavaly légi és szárazföldi offenzívát indított a Hamász palesztin szélsőséges szervezet irányítása alá tartozó Gázai övezet ellen, válaszlépésként a Hamász október 7-i izraeli rajtaütésére, amelynek 1200 halálos áldozata volt, és 240 izraelit túszként elhurcoltak. A palesztin hatóságok az izraeli támadások palesztin halálos áldozatainak számát közel harminckétezerre teszik.

Az UNOSAT február 29-én nagy felbontású műholdképeket gyűjtött össze, majd a felvételeket összehasonlította a konfliktus kezdetekor készített műholdképekkel.

A felvételek tanulmányozása során megállapították, hogy a Gázai övezetben az épületek 35 százaléka, 88 868 építmény megsemmisült vagy megrongálódott. Pontosan 31 198 épület semmisült meg, 16 908 súlyosan megrongálódott, 40 762-ben pedig közepes épületkárok keletkeztek.

Az előző értékeléskor, januárban az építmények 30 százalékát minősítették megrongálódottnak vagy leromboltnak, azóta közel húszezer épület jutott ugyanerre a sorsra.

Az ENSZ-központ most azt is közölte, hogy Hán-Júnisz és Gáza kormányzóságokban tapasztalták a legnagyobb emelkedést: Hán-Júnisz térségében 12 279 építményben keletkezett kár – magában Hán-Júnisz városban különösen sok, 6663 újonnan lerombolt épületről számoltak be –, Gáza kormányzóság területén pedig 2010 épület rongálódott meg.

Az izraeli hadsereg több mint száznegyven palesztin fegyverest ölt meg a Sifa kórházban és környékén

Az izraeli hadsereg bejelentette, hogy több mint száznegyven palesztin fegyverest ölt meg a gázavárosi Sifa kórházban és környékén a négy nappal ezelőtt elindított és csütörtökig tartó hadműveletében, és ismét átvette az ellenőrzést a kórház felett.

Csak az utóbbi egy napban több mint ötven palesztin fegyverest ölt meg a hadsereg és a Sin Bét izraeli belbiztonsági szolgálat a közös hadműveletben.

A hadsereg a Gázai övezeti hadműveletek kezdete óta már egyszer elfoglalta a kórházat, de aztán elvonult onnan, így a palesztin fegyveresek újra elfoglalhatták az egészségügyi intézmény épületegyüttesét, és új hadi infrastruktúrát építettek ki ott. Az izraeli hadsereg most megsemmisítette ezt az infrastruktúrát is, például fegyverraktárokat, és őrizetbe vett több száz olyan palesztint, akit terrorista tevékenységgel gyanúsít. Az őrizetbe vettek egy részét Izraelbe vitték kihallgatásra.

A közlés szerint tovább folynak a harcok az övezet középső és déli részén is. Hán-Júnisz városnál felszámolták a Hamász iszlamista szervezet katonai létesítményeit, és ott is megöltek több fegyverest az izraeli hadijelentés szerint.

A Hamász rádiója a gázai egészségügyi minisztériumra hivatkozva arról számolt be, hogy több izraeli légicsapásban hetvenen meghaltak az övezet déli részén, egyebek között a Hán-Júnisztól keletre fekvő Bani Szuheila nevű negyedben.

Az izraeli hadsereg Ciszjordániában is folytatta rajtaütéseit. Csütörtökre virradóra a Túl-Karm város melletti Nur Samsz menekülttáborban megöltek négy palesztint – közölte a Palesztin Hatóság egészségügyi minisztériuma. Ketten még szerdán késő este egy légicsapásban vesztették életüket, ketten pedig egy később kitört tűzpárbajban haltak meg.

Ciszjordániában, Gus Ecion térségében, egy ellenőrző pontnál csütörtök reggel tartalékosok lelőttek egy palesztint, akinek a táskájában azután kést találtak. Nem világos, hogy mi késztette a katonákat a palesztin férfi agyonlövésére, az esetet vizsgálják.

Világbank: a Gázai övezetben az élelmiszerhiány a katasztrofális szinthez közelít

A Gázai övezet lakosságának felét közvetlenül fenyegeti az éhínség veszélye, az élelmiszerhiány a katasztrofális szinthez közelít – erre figyelmeztetett a Világbank.

Csaknem hat hónappal az Izrael és a Hamász közötti háború kezdete után a washingtoni székhelyű bank szerint sürgős intézkedésekre van szükség ahhoz, hogy a következő két hónapban ne következzen be széles körű éhínség. A Bank adatai szerint a Gázai övezet 2,3 millió lakosából 1,1 millióan tartoznak a legmagasabb kockázati kategóriába – a katasztrófa sújtotta emberek közé -, ami azt jelenti, hogy akut alultápláltság vagy halál veszélye fenyegeti őket.

A Bank új adatai akkor jelentek meg, amikor António Guterres, az ENSZ főtitkára felszólította Izraelt, hogy azonnali és feltétel nélküli hozzáférést biztosítson a Gázai övezethez a szárazföldi segélyek számára.

Antony Blinken: Washington azonnali tűzszünetről nyújtott be határozattervezetet az ENSZ BT-ben

Az Egyesült Államok határozattervezetet nyújtott be az ENSZ Biztonsági Tanácsához (BT), a javaslat szerint a BT azonnali tűzszünetre szólítana fel a Gázai övezetben, továbbá a Hamász palesztin szélsőséges szervezet fogságában lévő izraeli túszok szabadon engedésére – jelentette be Antony Blinken amerikai külügyminiszter szerdán Dzsiddában.

A közel-keleti látogatáson tartózkodó Blinken a szaúd-arábiai sajtónak nyilatkozva reményét fejezte ki, hogy a tanács tagországai támogatni fogják a javaslatot. A tervezetet már hivatalosan előterjesztették – tette hozzá.

A miniszter elmondta, hogy a kezdeményezés szerint a túszok elengedését feltételül szabják a tűzszünethez. Az Egyesült Államok a közelmúltban több ízben megakadályozta, hogy a BT-ben határozat szülessen a tűzszünetről a palesztinok lakta Gázai övezetben a Hamász ellen hadműveletet folytató Izrael és a számos országban – így az Egyesült Államokban is – terrorcsoportként kezelt palesztin szervezet között.

Blinken csütörtökön Szaúd-Arábiából Egyiptomba utazik tovább.

Olvasói sztorik