Nagyvilág

A csapok lezárása ellenére is több pénz jött Brüsszelből, mint amennyit Magyarország befizetett

MTI
MTI

Bár a felzárkóztatási és a helyreállítási forrásokhoz egyáltalán nem fért hozzá Magyarország a különböző jogállamisági tárgyú uniós eljárások miatt, de így sem lett befizető tagállam 2023-ban, még időszakosan sem – írta a Portfolio.

A lap szerint az EU közös költségvetéséből az EU-s jogállamisági tárgyú eljárások és a nagy csomagok blokkolása ellenére folyamatosan érkeztek az új Közös Agrárpolitikából folyósítható támogatások, valamint a 2014-2020-as hétéves pénzügyi keretből is lehívhatóak voltak a kohéziós pénzek.

Az előző, 2014-2020-as ciklus utófinanszírozásainak egy jelentős része még csak most érkezik be a magyar költségvetésbe, másrészről a központi, brüsszeli elosztású tételeket is teljesíti az EU, tovább a Közös Agrárpolitikával összefüggő támogatásokat is rendben utalják. Ráadásul az előlegkifizetéseket nem blokkolta a most feloldott horizontális feljogosító feltételekről szóló eljárás. Ezért az uniós rendeletekben rögzített, alaponként változó (2-3 százalékos) előleget Magyarországnak is kiutalták már az uniós büdzséből, amelyek összege 541 millió euró volt az elmúlt két évben, de ebből 216 millió eurót (82,6 milliárd forint) idén folyósítottak az Európai Bizottság információs oldala szerint.

A részletes magyar adatokat megvizsgálva az látszik, hogy kizárólag a Végrehajtási Operatív Program számláira kért Magyarország eddig időközi kifizetést, amelyet a Bizottság éppen azért fizetett ki a fent jelzett blokkolási ügy mellett is, hogy el tudjanak indulni a fejlesztéspolitikai intézményrendszerben a folyamatok a 7 éves ciklus lebonyolítására (a személyi és intézményi keretek adottak legyenek), ezeket tehát ne lehetetlenítse el a Bizottság és a kormány közötti vita.

A kormány tervei szerint 948,2 milliárd forintnyi bevételt vártak az előző ciklus kohéziós részéből, valamint 325,44 milliárdot az RRF-ből, viszont a előbbinél a késői megállapodás miatt idén már biztosan egy forint sem érkezik meg. A mérleg így úgy fest, hogy papíron az évi 2765,2 milliárdos teljes magyar bevételi oldal közel fele, 1273 milliárd forint eshet ki biztosan az év végéig, miközben 1491 milliárd befolyhat a büdzsébe.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik